Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Bitkiler / Baldıran Otu (Laserpitium Glaucum)

Baldıran Otu (Laserpitium Glaucum)

Ülkemizde daha çok zehirli bitki olarak bilinen baldıran otu, ağı otu, kereviz otu, yılan otu isimleri ile de anılmaktadır. Zehirli olduğu kadar zehirli olmayan türleri de bulunmaktadır. Latince adı Laserpitium Glaucum olan bitki maydanozgiller ailesinden olup, boyu 2 metreyi bulmaktadır. Kökünden ve yapraklarından faydalanılan bitki, daha çok yol kenarlarında, nemli yerlerde ve duvar diplerinde yetişir.

Bitkisel tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Ülkemizde bol miktarda yetişen baldıran otu, yaprakları ezildiğinde idrar kokusunu andıran bir koku verir. Bileşiminde bulunan baldıran zehiri çok etkili olup, 6-8 gram yaprağının tüketimi insanı öldürebilir. Zehirlenme belirtileri 2-3 saatte kendini gösterir. Çabuk müdahale edilmesi gereken bu durum, bilinç kaybı ve solunum durmasıyla neticelenir. Zehirin etkisini gidermek sadece kaynatılarak tüketilmesine bağlıdır. Aksi halde kötü sonuçlar doğurabilir. Şu ana kadar bilinen bir antidotu yoktur. Destekleyici tedavilerle zehirlenme vakaları iyileştirilmeye çalışılır.

Anadolu’da uzun yıllar insanlar bu otu kaynatıp, limonlayarak salata tarzında tüketmişlerdir. Bu sebeple şifalı bitkiler alanında kullanılabilmesi için otun bilinçli olarak tüketilmesi gerekir. Kesinlikle bir uzmanın tavsiyesiyle kullanılması gereken baldıran otu, hassasiyetle tüketilmesi gereken bir bitkidir.

Baldıran Otunun Faydaları

  • Çay gibi demlenip, içilirse nefes darlığı, astım ve öksürük nöbetlerine karşı faydalıdır.
  • İdrar yolları sorunlarının giderilmesinde kullanılır. Özellikle idrar yapamayan kişilerin en büyük yardımcısıdır.
  • Kaynatılarak merhem kıvamında, vücuttaki şiş bölgelere tatbik edilirse olumlu neticeler alınır.
  • Sinir hastalıklarının tedavisinde, sinirlerin yatıştırılmasında, özellikle siyatiğin görevini tam olarak yapmasında faydalıdır.
  • Sara hastalığı da, sinir hastalığı olduğu için kullanılmasında fayda vardır.
  • Kalp spazmında kullanılır.

Baldıran otu, özellikle kas kasılmalarında, kas spazmlarında oldukça faydalıdır. Dolayısıyla kas kasılması hastalığı olan, tetanos hastalığında kullanılır. Yine bir kas hastalığı olan kore hastalığının tedavisinde başarılıdır. Bu bitki uzun yıllar boyu ağrı kesici olarak kullanılmıştır.

Baldıran otu, her ne kadar zehirli olsa da, uzman yardımıyla kullanıldığında oldukça faydası olan şifalı bir bitkidir. Diğer bitkiler de olduğu gibi bu bitkimizi de, doğru ve bilinçli kullanarak en yüksek faydayı sağlayabiliriz.

 

Dikkatinizi çekebilir

Kokina çiçeği nedir? – Yılbaşı çiçeği olarak bilinen kokina çiçeği anlamı

Yılbaşı çiçeği olarak bilinen kokina çiçeğinin ne olduğunu herkes merak etmeye başladı. Yılbaşında evlere süs ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.