Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Videolar / Bağışıklık İçin Altın Süt

Bağışıklık İçin Altın Süt

Diyetisyenler kış aylarında ve korona virüs döneminde hastalıklara karşı hangi besinlerin tüketilmesi gerektiğini anlatarak, ‘Altın Süt’ tarifi verdi. Sivas’ta dondurucu soğukların başlaması ile birlikte soğuk algınlığı da kendisini hissettirmeye başladı. Öte yandan tüm dünyada görünen ve ülkemizde de etkisini hala sürdüren virüs ile savaş devam ediyor. Bu dönemlerde vatandaşlar bağışıklık sitemlerini güçlü tutmak için sumaktan kekiğe, bitki çaylarından doğal karışımlara kısacası birçok yola başvurdu. Uzmanlar bu dönemlerde hangi besinlerin tüketilmesi gerektiğine dair önemli açıklamalarda bulundu. Bağışıklık sistemini güçlendirecek ‘Altın Süt’ isimli içecek tarifi yazımızda.

Uzmanlar, sarı, turuncu, koyu yeşil renkli meyve sebzelerin ve beyaz renkli bazı besinlerin tüketildiğinde bağışıklığın güçlendirdiğini belirterek, “Kış mevsiminde olmamız ve korona virüs ile savaştığımız bu dönemde bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamız oldukça önemli. Bağışıklık sistemi, mikrop, virüs ve bakterilere karşı koruyucu bir kalkan oluşturur. Bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak için yeterli ve dengeli beslenmenin yanında antioksidan içeren meyve ve sebzelerden yararlanmamız gerekiyor. Özellikle bu dönemde tezgahlarda sıkça gördüğümüz koyu yeşil, mor, sarı, turuncu renkli meyvelerden yararlanarak bağışıklık sistemimizi güçlendirebiliriz. Bal kabağı, pancar, brokoli, karnabahar, pazı, karalahana gibi sebzelerden yararlanabilir bunlarla soframızı zenginleştirebiliriz.

ÖZELLİKLE C VİTAMİNİ İÇEREN…

Özellikle C Vitamini içeren nar, portakal, mandalina, greyfurt gibi antioksidan içerikli meyveler bağışıklık sistemimizin güçlendirilmesinde oldukça etkili. Ceviz Omega 3 içeriği sayesinde bağışıklığımızı güçlendirerek hastalıklara karşı korunmamızı sağlayacaktır. Özellikle geleneksek ve modern tıpta sıkça kullanılan zencefil ve zerdeçal fitokimyasal içerikleri sayesinde hastalıklara karşı koruyucu etki gösteriyor. Yine bahsedeceğim beyazlara dikkat ederek bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz. Soğan, sarımsak içerdiği fitokimyasal içerik sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bunun yanında yoğurt gibi probiyotik ve probiyotik kaynakları bağışıklığımızı güçlendirerek bu dönemde daha dayanıklı ve güçlü olmamızı sağlıyor” şeklinde konuştu.

BESLENMEYE DİKKAT, KİLO ALMAK BAĞIŞIKLIĞI DÜŞÜRÜYOR

Uzmanlar, kilo almanın bağışık sistemin olumsuz etkilediğini dile getirerek, “Kilo almak özellikle bu virüs döneminde bağışlığı olumsuz yönde etkiliyor. Evde kaldığımız bu dönemde düşük egzersiz ve sürekli yağlı basit şeker içeren besinler tüketmek kilo almamıza sebep oluyor. Doğal olarak da bağışıklık sistemimizi olumsuz etkiliyor ve korona virüsü karşı daha yakın olmamıza sebep oluyor. Bu dönemde olabildiğince basit şekerli, yağlı yiyeceklerden uzak durmamız gerekiyor. Bağışıklığımızı güçlendirerek besinlerden yararlanmamız gerekiyor. Soframızda mor, koyu yeşil, sarı, turuncu gibi besinlerden yararlanarak bağışıklık istemimizi güçlendirmemiz gerekiyor. Özellikle bu dönemde renklere daha çok önem vermemiz gerekiyor. Tezgahlar da sıkça gördüğümüz bal kabağı, pancar, brokoli, karnabahar, pazı, karalahana gibi besinlerden yararlanarak soframızı hem zenginleştirebiliriz hem de bağışıklık sistemimizi kolayca güçlendirebiliriz” dedi.

UZMANLARDAN ‘ALTIN SÜT’ TARİFİ

Bağışıklık sistemi için su tüketiminin de oldukça önemli olduğunu söyleyerek, “Tabi ki bağışıklığımızı güçlendirmek için su tüketimini önemsememiz gerekiyor. Özellikle kış döneminde azalan su tüketimi bağışıklık sistemini biraz zorluyor. Mutlaka günlük 1 buçuk 2 litre su tüketmemiz gerekiyor. Bunun yanında da zencefil, zerdeçal ve tarçın içeren Altın Sütü tüketebilirsiniz. Altın Süt; 1 su bardağı süt, 1 çay kaşığı toz zerdeçal, 1 çay kaşığı toz zencefil, 1 çay kaşığı tarçın ve 1 çay kaşığı toz karabiberi karıştırıyoruz. Sıcak olması sıkıntı oluşturacağı için kaynadıktan sonra biraz soğutarak ve ardından 1 çay kaşığı bal ekleyerek akşamları rahatlıkla tüketebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Dikkatinizi çekebilir

Ödem Nedir, Neden Olur? Ödem Atma Yolları

Ödem vücudun sıvı toplayarak, şişmesidir. Küçük kan damarları çevre dokulara sıvı sızdırır. Özellikle, yüz, eller, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.