Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Alternatif TIP / Geçmeyen karın ağrısı için ne yapılır? Sürekli karın ağrısı neden olur?

Geçmeyen karın ağrısı için ne yapılır? Sürekli karın ağrısı neden olur?

Karın ağrısı zaman zaman ya da sürekli halde pelvik ve göğüs bölgesinde oluşan ağrıdır. Kramplı, aralıklı ya da keskin halde ortaya çıkabilir. Çoğu zaman üşütme, kabızlık ve sindirim sistemi bozuklukları ile ortaya çıkan karın ağrısının sürekliliği halinde bazı ciddi hastalıklardan söz etmek mümkündür. Bu bağlamda tekrarlayan ve geçmeyen karın ağrısı durumunda altta yatan nedenler detaylı biçimde takip altına alınması gerekir. Peki, sürekli karın ağrısı neden olur? Sürekli karın ağrısı nedenleri nelerdir? Geçmeyen karın ağrısı için ne yapılır? Karın bölgesinde kramp neden olur? Şiddetli karın ağrısına ne iyi gelir? İşte merak ettiğiniz tüm detaylar…

Karın ağrısı çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Ana nedenler bağırsak bozuklukları, enfeksiyon ve mide ağrısıdır. Karın bölgesinde hissedilen ağrılar bazen karnın iç kısmındaki bazen de karnın dışındaki organlardan ya da sistemik rahatsızlıklardan meydana gelebilir. Aynı zamanda bir anda şiddetli biçimde başlayan karın ağrısı safra kesesi iltihabı, apandisit, pankreas iltihabı ya da mide delinmesi gibi ciddi hastalıklardan kaynaklanabiliyor. Peki, sürekli karın ağrısı neden olur? Sürekli karın ağrısı nedenleri nelerdir? Geçmeyen karın ağrısı için ne yapılır? Karın bölgesinde kramp neden olur? Karın ağrısı nasıl geçer? Şiddetli karın ağrısına ne iyi geliyor? İşte karın ağrısı ile ilgili merak edilenler…

SÜREKLİ KARIN AĞRISI NEDENLERİ

Karın ağrısına sebep olan birçok nedenden söz edilebilir. Karnın farklı bölgelerindeki sancılar, o bölgede bulunan organların hastalıklarının sinyallerini verebilir. Böbrek taşları, mide ve bağırsak hastalıkları, kadın ve erkek üreme organlarının hastalıkları, zona ve morfin ve kurşun gibi maddelerin zehirlemesi sebebi ile geçmeyen süreklilik kazanan ağrılar oluşabilir. Aynı zamanda karın boşluğu dışındaki organların dışında kalp krizi, akciğer iltihaplanması ve kaburga kırıkları karın ağrısına neden olabilir.

KARIN BÖLGESİNDE KRAMP NEDEN OLUR?

Karın bölgesinde kramp ve benzeri ağrılar ishal, kabızlık, şişkinlik, gaz sıkışması ile ilişkilendirilebilir. Kadınlarda adet kanaması, üreme organlarındaki komplikasyonlarla nitelendirilebilir. Kramp biçimindeki ağrılar genellikle gelir ve tedavi olmaksızın kendiliğinden geçer.

HANGİ KARIN AĞRISI TEHLİKELİDİR?

Göbeğin hemen üstünde oluşan ağrılar yemek borusu, gastrit, ülser ve reflü gibi hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir. Karnın sağ bölümündeki ağrılar safra kesesi, karaciğer ve ülser problemleri ile ilişkilendirilebilir. Karnın sol üst bölümündeki ağrılar ise pankreası dalak ve karın şah damarı hastalıklarının neticesi olarak karşımıza çıkabilir.

Karın ağrısına ek olarak bulantı, kumsa, kabızlık, kanama gibi şikayetler bulunuyorsa aynı zamanda aniden başlayıp giderek şiddetini arttıran durumlarda karın ağrısının tehlike saçabileceği yönünde işaretlere odaklanabiliriz. Buna ek olarak ağrı ile nefesin kesilmesi, dışkıda kan görülmesi, karında şişlik ve gerginlik durumunda da ciddi bir hastalıktan kaynaklanabileceği ihtimallerini göz adı etmemek gerekir

ŞİDDETLİ KARIN AĞRISINA NE İYİ GELİR?

Karın ağrısının altında ciddi sebepler olabileceğinden ilaç alımı kesinlikle önerilmemektedir. Kesin tanısı ve tedavisi için mutlaka doktora görünmeli ve altta yatan nedene bağlı olarak uygun bir tedavi biçimi tercih edilmelidir. Ancak bu süreçte yapabileceğiniz bazı öneriler şiddetli karın ağrınızı hafifletmeye yardımcı olabilir. İşte şiddetli karın ağrısı nasıl geçer sorusuna ilişkin detaylar şu şekilde:

İlk etapta karın ağrısı çektiğinizde öğünleri az ve sık sık yemeniz gerekecektir.
Kaynatmış olduğunuz bir fincan suyun içine 1 tatlı kaşığı kuru papatya ilave ederek 15 dakika demleye bırakıp tüketebilirsiniz. Bu sayede bağırsaklardaki baskı hissini azaltarak rahatlama sağlayabilirsiniz.
Hazımsızlıktan kaynaklanan bir karın ağrısı çekiyorsanız sıcak suya 1 adet taze sıkılmış limon suyu ekleyerek tüketebilirsiniz. Hazımsızlık sorununa karşı tüketebileceğiniz diğer içecek ise rezene çayıdır.

Kolay bir yöntem arıyorsanız bir adet muz soyup yiyebilirsiniz.
1 bardak sıcak suya 1 çay kaşığı bal, 1 yemek kaşığı elma sirkesi ilave ederek karın ağrısının şiddetini azaltabilirsiniz.
Elma püresi tüketerek karın ağrılarınızı azaltabilir aynı zamanında midenizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.
Zencefil çayı tüketerek mide kramplarına en aza indirebilir ve karın ağrısı şikayetini azaltabilirsiniz.

Dikkatinizi çekebilir

“Boğazım ağrıyor” , “yutkunamıyorum” . İşte yararları saymakla bitmeyen besinler

“Yutkunamıyorum” şikayetini daha önce siz de pek çok kez yaşamışsınızdır. Yutkunmayı engelleyen veya yutkunma sırasında ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.