Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Bitkiler / Aspir (Carthamus Tinctorios)

Aspir (Carthamus Tinctorios)

Aspir bitkisi günümüzde yaygın olarak yetiştirilmeye başlanan bir bitki türüdür. Çiçekleri sarı, turuncu ve kırmızı renklerdedir. Yaprakları oldukça kalın ve etlidir. Bazı çeşitlerinde yapraklar dikenlidir. Dikenli yaprakları çeşitlerde dikensizlere göre daha fazla yağ bulunur. Bitkinin neredeyse her alanı kullanılmaktadır. Kökleri, gıda ve kumaş boya yapımında sıklıkla kullanılmaktadır. Tohumları da aspir yağı çıkarılmak için işlenmektedir. Küspesi ise hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Yazlık ve tek yıllık bir bitkidir. Kuraklığa da son derece dayanıklıdır. Aspir bitkisi içinde bulunan yağ sağlık açısından son derece faydalıdır. Ayçiçeğine olan ihtiyacı azaltmak için ve tarımı daha kolay olduğu için aspir üretimi sıklıkla yapılmaya başlandı. Üstelik fazla sulama ve masraf da gerektirmemektedir. Ancak çiçeklenme döneminde sulama yapılması elbette ki verime iyi yönde etki etmektedir. Hasat döneminde elde edilen tohumlar işlenerek aspir yağı çıkarılmaktadır. Bu yağı çıkarmak için özel makinelere ihtiyaç yoktur çünkü ay çekirdeği işleme makineleri de bu tohumlardan yağ çıkarılma işinde kullanılabilir.

 

Aspir Faydaları

  • Müshil etkisi göstermektedir bu sebeple kabızlık için ilaç olarak kullanılabilir.
  • Vücuttaki yağların eritilmesine yardımcı olur ve kilo vermeyi kolaylaştırır.
  • Kadınların özel günlerinde oluşan adet sancılarını dindirir kanamanın rahat oluşmasını sağlar.
  • Prostat, akciğer ve göğüs kanserine karşı koruyucu etki gösterir.
  • Kolesterolü düşürür ve dengede tutar.
  • Kan şekerinin yükselmesini önler.
  • Bağışıklığı güçlendirdiği için hastalıklardan korur.
  • Vücut dokusunun bozulmasını engeller dolayısı ile yaşlanmayı geciktirir.
  • Romatizma ağrılarını dindirmede faydalıdır.

 

Aspir bitkisi ülkemizde son yıllarda yağı için yetiştirilen bitkiler arasında yer almaya başladı. Bitkinin aynı zamanda çayı da hazırlanabilmekte ve bitkisel tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Tüm şifalı bitkiler gibi aspirinde bitkisinin çiçeği ve yaprakları kurutularak çay hazırlamak için kullanılabilir. Elde edilen aspir kuruları kaynatılma sureti ile çayı hazırlanmaktadır. Bu çay en az aspir yağı kadar sağlıklıdır.  Zayıflamaya olan etkisi öğrenildiğinden beri aspir yağı kullanımında müthiş bir artış oldu. Günde bir kaç kaşık aspir yağı kullanarak zayıflayan pek çok insan var. Şifa maketlerinde aspir bitkisinden elde edilmiş sabunlara da rastlamak mümkün bu sabunlar cildi arındırarak pürüzsüz bir görünüm kazandırıyor.

Dikkatinizi çekebilir

At kestanesi (hind kestanesi)

At kestanesi (hind kestanesi) özellikleri* Asıl vatanı hindistan’dır.* Meyvesi, tohumu ve kabukları kullanılır.* 15-30 metre ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.