Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Bitkiler / Ayvadana Otu (Artemisia Vulgaris)

Ayvadana Otu (Artemisia Vulgaris)

Sindirim sisteminde oluşan rahatsızlıkları en aza indiren ayvadana otu, odunsu ve otsu yapısıyla bilinen, Asya’ya özgü şifalı bir bitkidir. Ayvadana otu yapı itibariyle çatallı bir gövdeden ve 100 cm’ye kadar uzanabilen bir boydan oluşmaktadır. Diğer bir adıyla “misk otu” olarak tanınan ayvadana otu, toprak üstündeki ve kökteki kısımları sağlık sektöründe tercih edilen, bitkisel tedavi etkisi oluşturan bir ot çeşididir. Verimli kullanım alanı sayesinde zamanla Avrupa’ya yayılan bu otun, ülkemizde de üretim sahaları bulunmaktadır. Birden çok gövdeden uzayarak zaman içerisinde geniş bir ot haline gelen ayvadana otu kahverengi ve kırmızı gibi renklerden oluşan çiçekleriyle bilinmektedir. Ayvadana otunun tedavi edici özelliği ile günümüzde sıkılıkla tüketilen bir ot grubu içerisine yerleşmiştir.

 

Ayvadan Otunun Faydaları

  • Ayvadana otunun rahat tüketilmesini sağlayan ayvadana çayı vücut üzerinde oluşan yaralanmaları ve deri tahribatlarını engellemekte, kısa sürede tedavi etmektedir. Özellikle kaşıntı ve döküntüler ayvadana otunun etkili formülü ile istenilen sonuçları oluşturmaktadır.
  • Yeme düzeninde meydana gelen değişiklikler sonucu midedeki krampları ve bulantıları engelleyen ayvadana otu, hazmı kolaylaştırarak ideal bir çözüm imkanı yaratmaktadır.
  • Ayvadana otunun bağırsak parazitleri ve kolik problemleri üzerinde de etkili olduğu bilinmektedir.
  • Adet sürecinde meydana gelen karın ağrılarını ve sıkışmaları dindiren ayvadana otu regl sıkıntılarını en aza indirmektedir.
  • Şifalı bitkiler kapsamında enerji ve direnç sağlama özelliği ile bulunan ayvadana otu, vücuda güç kazandırmaktadır.
  • Karaciğer sorunları üzerinde etkili bir tedavi içeriği yaratan ayvadana otu sinirsel problemleri ortadan kaldırmaktadır. Özellikle uykusuzluk sonucu oluşan halsizlik sıkıntılarını engelleyen bu ot, gerginlik ve stres gibi problemleri de engellemektedir.
  • İdrar sıkıntıları, yanma ve ağrılar ayvadana otunun faydaları ile kısa sürede istenilen sonucu vermektedir.
  • Ayvadana otu Çin’de safrakesesi rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Sarılık ve hepatit gibi problemlerde de tercih edilebilen ayvadana otu gaz sancılarını gidermektedir.
  • Kilo problemlerinden yakınan hastalara dolaylı yoldan etkili bir beslenme düzeni oluşturan ayvadana otu çocuklar üzerinde de yararlı olabilmekte, kasılmalara bağlı problemleri ortadan kaldırarak tedavi etmektedir.

Dikkatinizi çekebilir

At kestanesi (hind kestanesi)

At kestanesi (hind kestanesi) özellikleri* Asıl vatanı hindistan’dır.* Meyvesi, tohumu ve kabukları kullanılır.* 15-30 metre ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.