Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Bitkiler / Arpa (Holderum Vulgare)

Arpa (Holderum Vulgare)

 

                Arpa muazzam bir bitkidir. Doğanın bize adeta bir lütfudur. Saymakla bitmeyecek faydaları mevcuttur. Arpa, dünya çapında elliden fazla yetiştirilen türleri ile tahılların altını değerindedir. Arpa, lif açısından fevkalade bir kaynaktır. Arpa suyu ise keza çok faydalı olmakla beraber, en önemli özelliği idrar yollarını temizlemesidir. Bununla beraber bağırsaklar için de son derece yararlıdır. Arpa unu, işlenmiş olarak karşımıza çıkar ve benzerlerine göre çok daha sağlıklıdır.

 

                Arpanın faydaları

Kolesterolü düşürücü etkisi vardır.

Kanser ve kalp hastalıkları riskini kayda değer şekilde düşürdüğü bilinmektedir. Kalp hastalarının sıkça kullanıldığı takdirde mevcut sıkıntılarında azalmalar sağlar. Arpanın içindeki muazzam nitelikteki maddeler, kalp rahatsızlığı risklerini de önemli ölçüde azaltmaktadır.

Kan şekerini ayarladığı için de diyabetik kişiler için kıymetli bir besin kaynağıdır.

Sindirim sistemini güçlendirir.

Kolon kanserini önlemede ise tam bir profesyoneldir.

Böbreklerin düzenli çalışmasına fayda sağlar.

Prostat problemleri içinde birebirdir.

Beyin hücreleri için de son derece gerekli ve değerli bir besindir.

Düzenli olarak arpa ve arpa ürünleri tüketenlerde sinir sistemi son derece dayanıklı ve sağlam olur.

Bunun yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirmede benzersizdir.

Vücudumuzdaki tüm hücreleri korumak için gerekli olan selenyum arpada çokça mevcuttur.

Diğer tahıllarla bile karşılaştırdığınızda arpa, en zengin kaynaktır.

Çocuklar ve gençlerin de sıkça tüketmesi önerilir.

 

 

                Bitkisel tedavi dünyasında ise arpa, yüzyıllardır çeşitli doğal ve faydalı ilaç tedavilerinde sıkça kullanılmıştır. Yüzyıllardan bu yana insanlar arpanın faydalarından yararlanmışlardır. Şifalı bitkiler sınıfında en vazgeçilmez bitkidir. Mide bozulması durumunda, ülserde, ishalde arpa sıkça kullanılmaktadır. Ayrıca böbrek rahatsızlıklarının bir kısmına da iyi geldiği hekimler tarafından bile kabul görmektedir. Arpaya hayatında yer verenlerin, vermeyenlere oranla çok daha az tümöre yakalandıkları, daha sık kanser hastalıkları ile başa çıkmak zorunda kaldıkları saplanmıştır. Değerli vitamin ve minarellerin adeta deposu olan arpa, vücudumuz için son derece yararlıdır. Özellikle çocuklarımızın gelişiminde, herhangi bir alerjik durumu, engeli mevcut değilse, itina ile kullanılmalı, bu zengin besinden mahrum bırakılmamalıdırlar.      

 

Dikkatinizi çekebilir

At kestanesi (hind kestanesi)

At kestanesi (hind kestanesi) özellikleri* Asıl vatanı hindistan’dır.* Meyvesi, tohumu ve kabukları kullanılır.* 15-30 metre ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.