Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Haberleri / Aşırı kilo saç dökülmesine neden olur mu?

Aşırı kilo saç dökülmesine neden olur mu?

Op. Dr. ilhan Serdaroğlu, şişman erkeklerde saç dökülme riskinin normal kilodaki erkeklere göre üç,5 kat daha fazla olduğunu söyledi

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. ilhan Serdaroğlu, şişman beylerde saç dökülme riskinin normal kilodaki erkeklere göre üç,5 kat daha çok olduğunu söyledi.
baylarda en sık görülen genetik tipte saç dökülmelerinin, artmış yürek damar hastalığı riski ve metabolik sendromla alakalı olduğunu gösteren verilerin son günlerde arttığını kaydeden Op. Dr. ilhan Serdaroğlu, “Metabolik sendrom denildiğinde, bir şahısda kalp ve damar rahatsızlığı riskini artıran, lipid yüksekliği, obezite, hipertansiyon ve anormal glukoz toleransı benzeri risk faktörlerini içeren bir tablo karşımıza çıkıyor.

Obezitenin genetik saç dökülmesiyle tek başına ilgili olup olmadığı tam şekilde bilinemiyordu. Bunu anlayabilmek için Tayvan`da genetik saç dökülmesi problemi yaşayan 142 erkek içinde yapılan bir çalışmada, saçları dökülen erkelerin yüzde 40 kadarında gövde kitle indeksi yüksek ve obezite sınırının üstünde bulundu. şiddetli saç dökülmesi yaşayan ve kelliği fazla olan erkeklerin, saç dökülmesi daha az olan öteki erkeklere göre daha şişman oldukları da istatistik bir veri şekilde tespit edilmiş. yaş, sigara, hipertansiyon gibi öteki değişkenler düzenlendikten sonra, şişman ya da obez beylerde saç dökülme riskinin, normal kiloya sahip erkeklere oranla 3,5 kat daha çok bulunduğu saptanmış. şişmanlık ve obezite 30`lu yaşların altına görülmeye başladığında kellik 5 kat artabiliyor” diye konuştu.

Dikkatinizi çekebilir

Aç kalıp kilo almak yerine yiyerek kilo verebilirsiniz

Aç kalıp kilo almak yerine yiyerek kilo verebilirsiniz

Aç kalıp kilo almak yerine yiyerek kilo verebilirsiniz. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte en çok konuşulan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.