Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel / Ortadoğu mutfağının baş tacı “zerdeçal”

Ortadoğu mutfağının baş tacı “zerdeçal”

Ortadoğu mutfağının baş tacı “Zerçdeçal

Zerdeçal vücut için mucizevi yararları olan bir baharat.Bir çok hastalığa iyi geldiği için ilaç sektöründe çok yaygın bir kullanım alanı vardır.Binlerce yıldır asya ülkelerinde bir çok rahatsızlığın tedavisi için beslenmede baharat olarak mutlaka bulundurulmaktadır. Bu mucizevi baharatımızın vücuda etkileri için bir çok bilimsel çalışma yapılmaktadır.

Zerdeçale bu mucizevi özelliğini veren içerisindeki kurkumin maddesidir.

Peki nedir bu kurkuminin sağlığa olan etkileri?

*Zerdeçalde bulunan kurkumin bileşeni kanserin başka organlara metastaz yapmasını (yayılmasını) engellemeye yardımcıdır.DNA koruyucu özellikte olan bir baharattır.

*Zerdeçal enflamasyonun(yangı) engellenmesinde yardımcı besinlerin başında gelir.Enflamasyon obezitenin insülin direncine doğru ilerlemesini sağlar ve diyabeti tetikler.Doğal olarak enflamasyonun engellenmesi bu hastalıkların oluşum riskini azaltmaktadır.

*Araştırmalar zerdeçalin şişmanlık, şeker hastalığı ve kolesterol yüksekliğinde yararı olabileceğini göstermektedir.

* Zerdeçalin etken maddesi kurkumin insülinin düzenli kullanımını sağlar,kan şekeri ve kan yağlarının kontrolüne yardımcı olur,insülin direncini önlemeye yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir,vücut yağlanmasını azaltır ve tip2 diyabet tedavisinde yardımcıdır.

*Ayrıca zerdeçal vücut için güzel bir detox baharatıdır.Vücuttan çok iyi bir şekilde toksin atılmasını sağlar.Vücutta etkinliğini tam olarak görmek için toz zerdeçalin pişirilmemesi gerekir.Salatalara ,yoğurda eklenebilir veya yemeklere eklenecekse pişirme sonrasında eklenmelidir.

Ancak kurkuminin sürekli kullanımı karaciğer toksisitesine neden olabilir.Bu nedenle karaciğer hastalığı olanlar,karaciğerde metabolize olan ilaç kullananlar ve aşırı alkol tüketenlerin kurkumini tüketmemesi gerektiği yapılan çalışmalarda belirtilmektedir.Ayrıca kurkumin safra salgılanmasını uyardığı için safra yolları tıkanıklığı olan kişiler için önerilmemektedir.

İyi yaşam dileklerimle…

Dikkatinizi çekebilir

Kabızlık diyeti

Kabızlık diyeti

Kabızlık diyeti Kabızlık (konstipasyon) altında birden fazla nedenin olduğu yaşam kalitesini bozan önemli bir sağlık ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.