Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Haberleri / DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ UYARIYOR!!!

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ UYARIYOR!!!

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmada 65°C sıcaklığın üstündeki içecekleri içmenin, yemek borusu (özofagus) kanserine neden olduğu ortaya çıktı.

Kanserin; su, kahve, çay gibi içecekleri sıcak halde içince yutak borusunda yaralara neden olarak önünün açıldığı düşünülüyor.

Araştırmayı yürüten bilim insanları, kanser nedeninin içeceğin kendisi değil sıcaklığı olduğunu belirtti. İçeceğin, normal sıcaklıkta içildiğinde bir tehlikeye yol açmadığı düşünülüyor. Doktorlar ayrıca, sıcak içecekleri içmeden önce biraz soğuması için en az 4 dakika beklenilmesi gerektiğini de dile getirdiler.

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı’nın yaptığı bir açıklamada; araştırmaların Çin, İran, Türkiye ve Güney Amerika gibi çayın genellikle 70°C’den sıcak içildiği ülkelerde yapıldığı ve bu ülklerde diğer ülkelere kıyasla daha çok yemek borusu kanserine rastlandığı söylenildi.

Soğuk ve normal sıcaklıktaki içeceklerle yapılan bir araştırmada ise, bu içeceklerin yemek borusu kanseriyle bir bağlantısı olmadığı belirlendi.

Araştırmadan Dr. Wild, yutak borusu kanseri olanlarda sigara ve alkol tüketiminin yaygın olduğunu söylese de; yutak borusu kanserinin en çok sıcak içecek içmenin yaygın olduğu Asya, Güney Amerika ve Doğu Afrika bölgelerinde gözlemlendiğini ekliyor.

2012’de yapılan araştırmada yemek borusu kanserinin, kanserin en sık rastlanan 8. türü ve en ölümcül kanser türlerinden biri olduğu tespit edilmişti.

Dünya Sağlık Örgütü bu araştırmayla beraber önceden yaptığı, kahvenin mesane kanserine neden olabileceği araştırmasını da hatırlatıyor.

Dikkatinizi çekebilir

Öksürüğünüz için elma sirkesi kullanmanın 6 yolu

Özellikle salgın hastalık atlatanların internetten en sık aradıkları konu: ‘Öksürüğü doğal yoldan kesmenin yolları’ oluyor. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.