Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Haberleri / Böbreklere iyi gelen yiyecekler

Böbreklere iyi gelen yiyecekler

Hayati önem taşıyan böbreklere nasıl bakmalıyız? Yediğimiz her şeyi filtreleyen böbreklerimiz hangi yiyecekleri tükettiğimizde daha verimli çalışır? Sağlıklı bir sindirim sistemi için tavsiye edilen besinle hangileridir? Merak ettiğiniz bütün sorular PembeNar’da!

Ayrıkotu

Yol kenarlarında bile yetişebilen ve bahçelerde istenmeyen ot olarak bilinen ayrık otu, kanı ve vücuttaki toksinleri temizler. Aynı zamanda ayrık otu içinde bulundurduğu A ve C vitaminleri sayesinde vücuda güç vererek böbrek rahatsızlıklarından dolayı oluşan ağrıları giderir.

Böbrek ve mesane taşlarını vücuttan uzaklaştırmaya yardımcı olan ayrık otu iyi bir idrar söktürücü olmasının yanında idrar yolları iltihabını da önleyici özelliğe sahiptir.

Elma

Lif oranı oldukça yüksek olan bu lezzetli meyve böbrek hastalıklarına yakalanma riskini en aza indirerek birçok hastalıktan korunmaya da yardımcı oluyor. Böbreklerin süzme işlemini kolaylaştırarak mesane ve idrar sorunlarını da çözer.

Adaçayı

Sindirim sistemine bağlı birçok sorunu gideren adaçayı haftada birkaç defa tüketildiğinde hazımsızlık ve şişkinlik gibi sorunları giderir. İçerisinde bulundurduğu A, B ve C vitaminleri sayesinde böbreklerinize bağlı birçok rahatsızlığı önleyemeye yardımcı olur.

Balkabağı

İçerisinde bulundurduğu bol kalsiyum ile böbrekte oluşan taşları vücuttan atmaya yardımcı olur. Prostat büyümelerinde de etkili bir besindir. Birçok kullanım alanı olan balkabağı mesane iltihabı ve idrar yolları enfeksiyonu gibi rahatsızlıkları önlemeye ve çözmeye yardımcı olur.

Maydanoz

C vitamini deposu olan maydanoz çok etkili bir su dengesi düzenleyicidir. Böbrek hastalıklarını önlemede yardımcı maydanozun lif oranı çok yüksektir ve vücuda enerji verir. Özellikle sabah kahvaltılarında tüketilmesi gereken maydanoz güne başlamadan önceki demir emilimini arttırmaya yardımcı olur.

Su

Su böbreklerimiz ve vücudumuzun en önemli yaşam kaynağıdır. Böbreklerimizin iyi çalışabilmesi ve günlük rutinlerini yerine getirebilmesi için günde birkaç litre tüketilmesi gerek su, gün boyu vücuda giren zararlı toksinleri vücuttan atmamızı sağlar. Su ayrıca iyi bir sindirim sistemi düzenleyicisi, idrar ve ödem söktürücüdür.

Verdiğimiz besinler böbreklerinizden dolayı ortaya çıkan sorunları gidermeye yardımcı olur. Tuz tüketiminizi azaltıp sıvı tüketiminizi arttırarak ve daha sağlıklı beslenerek iyi bir sindirim sistemine sahip olabilirsiniz.

Dikkatinizi çekebilir

Aç kalıp kilo almak yerine yiyerek kilo verebilirsiniz

Aç kalıp kilo almak yerine yiyerek kilo verebilirsiniz

Aç kalıp kilo almak yerine yiyerek kilo verebilirsiniz. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte en çok konuşulan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.