Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Haberleri / Yüzüğünüz sıkmaya başladıysa nedeni gigantizm olabilir!

Yüzüğünüz sıkmaya başladıysa nedeni gigantizm olabilir!

Hormonları adeta bir orkestra şefi gibi yöneten hipofiz bezinde ortaya çıkan tümörler, “Dev hastalığı” olarak tanımlanan gigantizm rahatsızlığına yol açabiliyor. Bir anda ayakkabı ve yüzüğün sıkmaya başlaması, gigantizmin “ayak sesleri” olabiliyor.

Buluğ çağına geldikten sonra biraz daha büyüyen hipofiz bezi, vücuttaki hemen hemen bütün hormonları kontrol ediyor. Tiroitten büyüme hormonuna, böbrek üstü bezlerinin çalışmasından doğumda rahmin kasılmasını dek birçok fonksiyonda hipofiz bezi önemli rol oynuyor. Ayrıca östrojen ve testosteron salgısının kontrolünü de hipofiz bezi sağlıyor.

HAMİLE KALMAYI ENGELLEYEBİLİR
Hipofiz bezinde ortaya çıkan tümörlerin nedeni tam olarak bilinmiyor. İyi huylu olan hipofiz bezi tümörlerinin kansere yol açmadı, beyin tümörleri arasında üçüncü sırada yer alan hipofiz bezi tümörlerinin kadınlarda neden olduğu yumurtlama problemleri nedeniyle gebelik üzerinde olumsuz etki yaratabildiğini söylüyor.

Hipofiz bezi tümörleri ayrıca; baş ağrısı, görme bozukluğu veya kaybı, adet veya hormon bozuklukları, memeden süt gelmesi, erkeklerde cinsel fonksiyon bozukluğu gibi değişik belirtilerle ortaya çıkabiliyor.
Hipofiz bezi tümörlerinin bazen çok büyüyerek kendi içinde kanama yapabildiklerini “Hipofiz yetmezliği durumunda hasta aniden şoka girerek, hormonların yetersiz kalması sonucu tansiyon düşüklüğü, şok, çift görme gibi bulgularla acile başvurabilmektedir”

AYAKKABINIZ BİR ANDA SIKMAYA BAŞLAYABİLİR
Hipofiz bezi tümörlerinin en sık el ve ayaklarda büyümeyle kendini gösteriyor.

“Çocukluk çağında hızlanan büyüme, devlik de denilen gigantizm hastalığına neden olabilmektedir. Erişkin kişilerde herhangi bir sorun yokken, bir anda ayakkabılar ayağa olmamaya veya yüzük parmağa küçük gelmeye başlayabilmektedir. Genellikle 40’lı yaşlarda ortaya çıkan hipofiz bezi tümörleri bazen de Cushing hastalığı belirtisi olan; ani tansiyon ya da şeker, özellikle karın ve ense yağlanmasıyla ortaya çıkabilmektedir.

Dikkatinizi çekebilir

Öksürüğünüz için elma sirkesi kullanmanın 6 yolu

Özellikle salgın hastalık atlatanların internetten en sık aradıkları konu: ‘Öksürüğü doğal yoldan kesmenin yolları’ oluyor. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.