Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Bitkiler / Yoğurt Otu Ve Faydaları

Yoğurt Otu Ve Faydaları

 

Yoğurt Otu ülkemizde nadiren bulunan ama Güney Asya Ve Avrupa’nın bazı kesimlerinde yetişen bir ottur. Bu ot özellikle kanser hastalıklarında kullanılmaktadır. Bitkinin yetiştiği iklim ise nemli topraklar ve sulak bölgelerin bulunduğu yerlerdir. Hasat zamanı bahar aylarından kasım ayı sonlarına kadar devam eden bir bitkidir. Aynı zamanda bu bitki çay ve merhem yapımında da kullanılmaktadır. Genel olarak bu bitki kurutularak tüketilmektedir fakat bu bitki kurutulmadan taze olarak tüketilmesi daha yararlıdır.
Yoğurt Otunun Faydaları ve Etkileri
Bu ot İdrar sökmede çok başarılı bir bitkidir. Aynı zamanda sinirleri de yatıştırma konusunda gayet başarılıdır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kanser’e karşı koruyucu bir etkisi vardır. Egzama gibi deri hastalıklarının tedavisi için yine bu ot kullanılır yoğurt otu yaraların iyileşmesini hızlandırır. Böbrek hastalıkları ve guatra karşı etkilidir. Vücudu ve kanı temizler. Epilepsi (Sara), Parkinson gibi sinirsel hastalıkların tedavi aşamasında yine yoğurt otu tavsiye edilir. Yoğurt otu aynı zamanda kırışık ciltleri gerginleştirir.

Yoğurt Otu Nasıl Kullanılır?

Toprak üstü kısımları kurutulduktan sonra kaynatılır ve çay hazırlanabilir. Bu çay içilebileceği gibi haricen yara ve deri hastalıklarına da pansuman yapmak için de kullanılabilir.

Dikkatinizi çekebilir

At kestanesi (hind kestanesi)

At kestanesi (hind kestanesi) özellikleri* Asıl vatanı hindistan’dır.* Meyvesi, tohumu ve kabukları kullanılır.* 15-30 metre ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.