Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Haberleri / Yanlış diyet depresyona sokuyor

Yanlış diyet depresyona sokuyor

Obezite Doktoru Dr.Fevzi özgönül, Hızlı kilo vermek için çok fazla düşük kalorili diyet yapanlara mühim uyarılarda bulundu. özgönül, bu tür yanlışa azalan şahısda depresif halin çok fazla daha çok arttığını belirtti.

Yaz geldi, bundan sonra üzerimizde kilolarımızı kapatacak kadar aşırı giysi olmayacak. Bu nedenle çok kilolarından hoşlanmayanlar bir yandan yavaş yavaş depresif bir hal alırken bir yandan da incelme telaşına girdi. Hızlı kilo vermek adına yapılan ve çok düşük kalorili diyetlerin bu depresif halinizi daha da arttırabileceğini biliyor musunuz?

`Göbeğimi Nasıl Eritirim` kitabının da yazarı olan Dr.Fevzi özgönül’e göre; genelde kilo eda telaşı bir yarış gibi başlar. Yemediğiniz süre vücut gereken enerjiyi göbek, kalça ve basen bölgesindeki yağlardan karşılayacak ve böylece bu yağlar gidince de vücudunuz şekillenecek ve giydiğiniz giysiler size çok yakışacak diye düşünürsünüz. ama gün geçtikçe hiç de öyle bir mekanizma olmadığını anlamaya başlarsınız. Bir yandan açlıkla bir yandan gitmeyen kilolarla mücadele sizi mutsuzluğa ve sonunda depresyona itebilir.

gerçekte düşük kalorili beslendiğinizde gelişebilen depresyonun tek nedeni bu değildir. özellikle oldukça çok hanım kilo sorunu sebebi ile ev dışına çıkmaktan pek hoşlanmaz. Böyle olunca hareketi azalması nedeniyle yediklerini harcayamadıklarını düşünerek kalori alımlarını iyice azaltmaya çalışırlar. Sabah aşırı az bir kahvaltı ile güne başlayarak günün sonunu getirmeye çalışırlar. Hem ev dışına çıkmadıkları için hem de hareketsizlik mutsuzluk, umutsuzluk ve sonunda depresif bir ruh hali ile sonlanır.

Diğer sebep Hareketsizlik

Düşük kalorili diyetlerde oluşabilecek bir başka problemin de hareketsizlik olduğunu ifade eden Dr.Fevzi özgönül, “Düşük kalorili beslenmek, halsizliği de birlikte getirir. insanlarda halsizlik nedeniyle devamlı uyuma tutkusu bulunmaktadır. Bir yandan yapacağı günlük işlere yetişememek, başka yandan başını yastıktan kaldıramamak şahısda depresif ruh halini tetikler. Hareketsizlik de şahıslarda depresyona yol açar. sebebiyse hareketsizlik bilhassa dolaşım sistemi üzerinde etkilidir. Uç organlarımız hareketsizlik itibarıyla yeterince kanlanamadığı için vücudumuzda bir huzursuzluk başlar. Bunun sonu depresyonla sonlanacaktır. Vücudumuz bu durumu kurtarmak için ayağa kalkıp yürümemizi ister ama yeterince enerjimiz olmadığı için bunu başaracak gücü kendimizde bulamayız bu ikilem de bizi üzüntüye, umutsuzluğa ve dolayısıyla depresif bir ruh durumuna sokar. üstelikte hareketsizlik nedeniyle düz şekilde çalışmayan sindirim sistemimiz, diyet yapmak uğruna azıcık yediğimiz gıdaları da sindiremez. Sonunda bedenimiz galip gelerek diyeti bırakmamıza neden olur.

Bu nedenle siz siz olun sakın düşük kalorili beslenmeyin. Sonu gelmeyecek bir macerada bedeninizi tahrip etmeyin. Kaliteli yiyecekler ile düzenli beslendiğinizde hem depresyondan hem de kilolardan kurtulmuş olursunuz” diye konuştu.

Dikkatinizi çekebilir

Öksürüğünüz için elma sirkesi kullanmanın 6 yolu

Özellikle salgın hastalık atlatanların internetten en sık aradıkları konu: ‘Öksürüğü doğal yoldan kesmenin yolları’ oluyor. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.