Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Haberleri / Varis Belirtileri

Varis Belirtileri

Vücut tarafından kullanılmış, oksijeni az ve metabolizma atıklarını barındıran kirli karnı kalbe taşıyan toplardamarlar (venler) genişlediğinde, normalden çok uzadığında ve kanın geçişini zorlaştıracak kadar kıvrıldığında “varis” ortaya çıkar.

Genellikle bacaklarda ve kalça bölgesinde cilt yüzeyine yakın damarlarda oluşan varisin sebebi damar içerisinde bulunan ve kanın kalbe doğru akmasını sağlayan tek yönlü kapakçıkların zayıflaması ve görevini tam anlamıyla yerine getirememesidir.

Kanın yönünü belirleyen kapakçık çalışmadığında bacaklardan kalbe doğru akması gereken kan problemlu damar içinde birikmeye başlar. Bu durum damarın genişlemesine yol açar ve bir müddet sonra toplardamar genişlemesi dışarından görülecek kadar belirgin hale gelir.

Neden bazı insanlarda görüldüğü ve diğerlerinde görülmediği konusu ile ilgili net bir bilgi olmamakla beraber sürekli ayakta durmayı gerektiren bir iş sebebiyle bacak damarlarının zaman için basınç sebebiyle tahrip olması, damarları etkileyen bir travma, yaşlanma, hareketsiz bir yaşam tarzı, aşırı kilo ve gebeliğin varis riskini artırdığı bilinmektedir.

Bunlara ek olarak varis kalıtımsal olarak kUşaktan kuşağa aktarılabilir. Yani yakın aile bireylerinizde varis problemu varsa sizde de görülme olasılıki yüksektir.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Kıvrılmış, şiş, mavi/mor damarlar gözle görülür hale gelene kadar herhangi bir belirti görülmeyebilir.
Varisli damarlar cilt yüzeyinde görülmeye başlamadan önce her zaman olmamakla beraber aşağıdaki belirtilerden bazıları ortaya çıkabilir.

Bu belirtiler sıcak havalarda ya da uzun süre ayakta durulduğunda şiddetlenir. Hareketle, bacağın bir süre yukarıyada tutulmasıyla ve dinlenmeyle belirtilerin şiddeti hafifler.

Bacaklarda Ağrı: Varisli damarın bulunduğu bölgede sürekli ve donuk bir ağrı oluşabilir.

Ağrıya ek olarak yanma hissi yaşanabilir. Ağrı ve yanma hissi gün sonuna doğru artabilir. Gece saatlerinde varisin bulunduğu bacakta kramplar görülebilir.

Bu belirtiler bacakların uzun süre hareketsiz kaldığı zaman daha belirgin hale gelebilir.

Şişlik: Ayak ve ayak bileğinde hafif şişlikler görülebilir. Varis ileri bir aşamadaysa bacakta ödem oluşabilir ve bacağın tamamı şişebilir.

Kaşıntı: Varisli damarın bulunduğu bölgede kaşıntı oluşabilir. Yine bu bölgedeki cilt pullanabilir, aşırı kuru olabilir ve cildin rengi değişebilir.

Dikkatinizi çekebilir

Aç kalıp kilo almak yerine yiyerek kilo verebilirsiniz

Aç kalıp kilo almak yerine yiyerek kilo verebilirsiniz

Aç kalıp kilo almak yerine yiyerek kilo verebilirsiniz. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte en çok konuşulan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.