Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Alternatif TIP / Uyku Problemleri

Uyku Problemleri

Uykusuzluk başlı başına bir hastalık değildir, ama inatçı bir biçimde sürüyorsa bazı ruhsal rahatsızlıkların belirtisi sayılmalıdır. Bu bakımdan uykusuzluğu giderici önlemler alınmalıdır.

Ruhsal gerilimler, huzursuzluk, gündüz vücudun gerektiği kadar yorulmaması ve düzensiz yatma saatleri uykusuzluğa neden olabilir. Alkolü, sigarayı ve uyku ilaçlarını birden bire bırakmak da bir süre uyuma güçlüğüne yol açabilir. Ayrıca kadınlarda hamilelik sırasında uykusuzluk görülebilir.

Yatar yatmaz uykuya dalamıyorsanız, bunu dert edinmemeye çalışın. Yoksa, sorunu daha da ağırlaştırabilirsiniz. Birkaç saat gevşek durumda kalmanız ve ya “kestirmeniz” bile yeterince dinlenmenizi sağlayabilir. Şu noktalara dikkat etmenizde yarar var:

Gündüzleri şu veya bu şekilde fizik egzersiz yapıp vücudunuzun gece uykuya gereksinim duyacak kadar yorulmasını sağlayın. Yatmadan önce açık havada bir saat kadar yürüyüş yapmanız size yardımcı olabilir.

Tıka basa dolu bir mide uyumanıza engel olabilir, ama yatarken hafif bir şeyler yemeniz, süt içmeniz ve hatta az miktarda alkol almanız uykuya dalmanıza yardım eder. Kuvvetli bir yemek yedikten sonra aradan en az 3 saat geçmeden yatağa girmeyin. Fazla alkol ve sıvı şeyler almayın.

Ilık bir banyo, rahatlamanızı sağlar. Basınçlı bir duş ise, tam tersi bir etki yaratabilir. İşinizle ilgisiz bir kitap ya da dergi okumanız, çok zaman uykuya dalmanıza yardım eder.

Yatak odanızın ne çok sıcak ne de çok soğuk olmamasına çalışın. Birçok kimse en iyi sıcaklığı 16-18 derece arasında olan odalarda uyuyabilir.

Çevrenizin sizi rahatsız etmemesine çalışın. Su damlatan bir musluk ya da sürekli gürültü yapan bir ısıtıcı, uykunuza engel yaratabilir. Rahat bir yatak, uykusuzluğunuza çare olabilir.

Öğleden sonra geç saatlerde veya akşamları kafeinli içecekler içmemeye çalışın. İçtiğiniz kahve miktarı günde 5 fincanı aşmasın. Kafeinli içecekler yerine meyve sularını veya bitkisel çayları tercih edin. Bu çeşit çayların uykusuzluğa iyi geldiği söylenir. Eğer yine de uykusuzluk çekiyorsanız, çayı
ve kahveyi tümüyle bırakın.

Dikkatinizi çekebilir

Cildinize Kış Bakımı

Cildinize Kış Bakımı

Havalar soğuk, mevsim kış olunca günlük makyajınızda da birtakım noktalara dikkat etmenizde fayda var. Fujyanın ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.