Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Hastalıklar / Ülseratif Kolit, Kalın bağırsak ülseri

Ülseratif Kolit, Kalın bağırsak ülseri

Ülseratif Kolit

Ülseratif kolit kronik ve peryodik olarak ağırlaşan kalın bağırsak iltihapalanmasıdır. Kalın bağırsak mukazasının genelikle yüzeyi iltihapalanır ve ülsere (yara) dönüşür ve hafif kanamalı şekilde kendini beli eder. Hastalığın tipik belirtisi kanlı feces, ishal ve karın ağrısıdır.

ÜLSERATİF KOLİT RAHATSIZLIĞINA KARŞI BİTKİSEL DESTEK İÇİN TIKLAYIN.

Ülseratif kolit Morbus krohn hastalığına çok benzer ve bir birinden ayrımak oldukca zordur. Morbus Krohn hastalığı genellikle bağırsakaların tamamında görülsede daha çok ince bağırsakta ve tabii kalın bağırsaktada görüldüğünden bu iki hastalığı bir birinden ayrımak zor olmaktadır.

Ülseratif kolie genelikle 20-40 yaşı arasındaki yetişkin insanalar yakalanmaktadır ve bayanlarda erkeklere oranla daha çok görülmektedir. Almanyada takriben 700-800.000 kişide Ülseratif Kolit görülmektedir.

Ülseratif kolit ağır bir hastalıktır ve hastalık beli aralıklarla ağırlaşmaktadır ve ağırlaştığı zaman kişinin dinlenmesi ve hatta hastanede gözetim altında olması gerekebilir. Ülseratif kolit zamanında tedavi edilmediğinde bağırsak kanserine bile sebep olabilir.

Ülseratif Kolitin Sebebi:
Bağırsak mukazasındaki bu iltihaplı değişimin sebebi yıllardır süren araştırmalara rağmen neden olduğu ve nasıl tedavi edilebilceği bilinmemektedir. Uzmanlar bu konuda farklı görüşteler. Bu görüşlerden bazıları: Enfeksiyon, genetik kalıtım, pisikolojik faktörler olabileceği yönündedir. Bana göre bağırsakalardaki bu iltihapalı hastalıkların asıl sebebi bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle mikroplarla başedememesidir.

Ülseratif Kolit hastalarında hastalık % 50 oranında kalın bağırsağın son kısmında (rektum) görülmekte ve % 30 ornında kalın bağırsağın sol iniş kısmıda ve sadece % 20 oranında kalın bağırsağın tamamında görülmektedir. Hastalık % 85 oranında kronik olarak yıllarca devam eder ve peryodik aralıklarla hafif ağırlaşır ama pek problem yaratmazlar. Hastalık sadece hastalatın %10?unda çok ağır ve tehlikeli görülebilir.

Hastalığın Belirtileri:
Hastalık ne kadar çok yayılmışsa o kadar çok ağır geçer ve aşağıdaki belirtileri görülür.
Kanlı İshaller, feces cerahatli, sümüksü olur ve kişide günde 10-20 defa ishal olabilir. Bu aşırı kanlı ishaller kansızlığa sebep olabilir ve bu kansızlık hayati tehlikeye sebep olabilir.
Zayıflamna
Karında kramplı ağrılar
Hafif ateşlenme
Nadiren Ülseratif kolitle birlikte deride ve gözde iltihapalnmada olabilir.
Çok nadirende toksik zehirlenme görülebilir.

Ülseratif Kolitin Teşhisi:
Kan testi ile hastalığın ağırlığı ve kanamanın yoğunluğu anlaşılır, bu nedenle kan testi yapılması şartır. Kolonoskopi ile kalın bağırsak muhazasından alınan doku ve iltihap incelenir ve hastalığa sebep olan bakterilerin özelikleri tesbitedilir. Buna ilavetten ultrason muayenesi yapılır. Tabii bağırsak florasının iyiyce incelenmesi gerekir vede patolojik bakterilerin olma ihtimalinin olmaması gerekir.

Ülseratif Kolitin Tedavisi:
Ülseratif Kolit günüzmüzde kortizonla tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Fakat kortizonun o kadar çok yantesiri vardırki bu ilaçın tedavide kulanılmaması daha uygundur. Kortizon yerine keten, çörekotu ve Gökçek İksiri kulanılmalıdır. Bağırsaklarda bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle iltihapalanmaya sebep olan bakteri ve mantarları yokedemez. Antibiyotik ilaçlar kulanınca sadece zararlı bakteriler yok olumaz, aynı zamanda faydalı bakterilerde azalır. Bozulan bağırsak florası nedeniyle faydalı bakteriler azalır ve onun yerine çok tehlikeli mantarlar yerleşir.

Doğru ilaç kulanmak gibi doğru beslenmekte çok önemlidir. Peynir, et ve mamülleri vücuttaki asit oranını artırır. Asidi nötürleştirmek için aşırı oksijen ve kalsiyum kulanılır. Aşırı oksijen harcanması demek bağışıklık sistemindeki T-Hücreleri, B-Hücreleri, Lenfositler, Makrofajlar vb enerji düştüğünden mikroplarla mücadelle edemezler. Siyah çayda mahsuzludur, çünkü siyah çayın birleşimindeki tanin bağırsakaları kurutur ve bağırsakalarda 2.000.000.000 pompa vardır. Pompalar vitaminleri, mineralleri ve aminositleri absorbe ederler, şayet kuruma olursa fonksiyonları azalır.

Bağırsak mantarlarının üretiği zehirli maddelere mikotosinler denir ve Mikotoksinler (mantar zehirleri): Kronik bronşit, astım, psödo-krup, bronş karzinomu, ishal, kabızlık, bulantı, besin allerjisi, kronik bağırsak ilt. (morbus krohn hastalığı ), kalın bağırsakiltihaplanması (kolit), kalın bağırsak ülseri (ülseratif kolit), psodö-allerji, allerji, allerjik astım, kronik bronşit, enfeksiyon ve çoçuklarda hiperaktifitete neden olur. Buna karşı kulanılan kortizonlu ilaçlar küf mantarının yayılmasına neden olduğundan hastalık dahada karmaşı bir hal alır ve daha başka hastalıklarda ortaya çıkar. Mikotoksinler organizmayı taripeder, mutajenik (genetik değişim yaratan), kanserojen (kanser yapıcı ), ve teratojenik (organ ve dokuların özürlü olmasına sebep olan) etkilere sahiptir.

Bağırsak florası ve kılcal kan dolaşımı sağlıklı yaşayabilmek için çok önemlidir. Çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim, glikoz, vb, besleyici maddenin hazırlanması, hücrelere ulaşması ve de mikroplarla mücadele eden makrofaj, T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır.Tabii doğru beslenirseniz tedavi sürecide o oranda kısalır. Asla peynir yememeli, çünkü asidoza ve iltihaplanmaya sebep olur.Siyah çay, kahve ve kola içilmemeli, çünkü bağırsakları kurutur ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler.Alkol ve sigaranın zararları belli kanser, damarların yağlanması vb, artı uzun süre bira içilirse cinsel ikdidarsızlık ve hatta kısırlığa sebep olmaktadır.Sucuk salam sosis gibi et mamullerine 5-6 ay ara vermek gerekir (sade temiz et az yenilebilir) çünkü asidoza sebep olmaktadır.Bu da birçok hastalığın ana kaynağıdır.Akşam yemeği yerine yoğurt, meyve veya salata yenilebilir veya sebze çorbası içilebilir.Hayvansal besinler, patates, tahıl (beyaz pirinç), bakliyat ve hamurlu yiyecekler, özelikle de tatlılar akşam yenirse tam sindirilmez ve zamanla problemlere sebep olur.Ne kadar beyaz pirinç, patates, hamurlu yiyecekler, tatlı yiyecek ve içecekler, o kadar yağ oluşturur.Çünkü nişasta glikoza (şekere) dönüşür, şekerde yağa dönüşerek vücutta depolanır.Şeker ve antibiyotikler bağırsak mantarları çoğaltır, mantarlar ise her türlü hastalığı tetikler.Tatlı deyince akıla baklava, çikolata, dondurma vs gelir, kavun, karpuz ve üzümde tatlıdır ve bunlarda mantarı tetikler, çünkü aşırı şeker içeriler.

Dikkatinizi çekebilir

Mevsim geçişlerinde depresyon şikayetleri artıyor.

Psikolog Meriç Mavi, gündüz ve gece dengesinin yaz dönemlerinde kişiyi keyifli hissettirirken, kış döneminde duygusal ...

21 Yorumlar

 1. slm ben ülseratif kolit hastasıyım acaba bana hangi sebze ve meyveler iyi gelir?cevap verirseniz sevinirim.

 2. Mrb,

  BAbama ülseratif kolit teşhisi konuldu.Salofalk ve budenofalk kullanıyor.ilaçları ilk kullanımdan sonra düzelme oldu ancak iki hafta sonra tekrar ishal hali devam etmeye başladı.acaba ilaçları destekleyecek etkin ve rahatlatıcı bir çözüm varmıdır ?

 3. kader isaoğlu

  mrb benim kalın bağırsağımda ülseraktif kolit var.Salofalk kullanıyorum henüz gencim ne yapmam gerekiyo?

 4. İksir, tonik, kolit ve enfeksiyon çayı kulanın

 5. bende ülseratif kolit hastasıyım.ilaçlarımın yanı sıra kudret karı kullandım.çok iy geldi kesinlikle öneririm.

 6. merhaba yaklaşık 3 yıldır ülseratif kolit im hastalığım geçmedi ne yapmam gerekir

 7. mrb ben de ülseratif kolit hastasıyım 3,5 yıldır çekiyorum eğer siz bana yardımcı olabilirseniz ne olur ulaşın bana. daha küçüğüm

 8. MEHABA RÜKİYE HANIM ÜLSERATİF KOLİT İÇİN EN İYİ ÇÖZÜM GÖKÇEK İKSİR,TONİK, OZON YAĞI, KURDEŞEN ÇAYI KULLANINIZ

 9. MERHABA MEHMET BEY GÖKÇEK İKSİR,TONİK, OZON YAĞI, KURDEŞEN ÇAYI KULLANMANIZ GEREKİYOR

 10. ÜLSERATİF KOLİT İÇİN EN İYİ ÇÖZÜM GÖKÇEK İKSİR,TONİK,KOLİT,ENF.ÇAYI KULLANINIZ

 11. 2 yıldır ülseratif kolitim hala geçmedi çok kötü bi şey salofalk ımuran kullanıyorum bunun yanında başka ne yapmalıyım biri yardım etsin bana çok ihtiyacım var allah herkese acil şifalar versin

 12. slm.halinize şükredin.bende hem ülseratif kolit,corn coliti ve sedef hastalığı var

 13. eşim ülseratif kolit daha yeni teşiş konuldu n yapmamız gerekiyor

 14. iksir, tonik, ozon yağı, damar ve sedef çayı kullanın.

 15. RENAN SOYYILMAZ

  ülseratif kolitim var.salofak kullanıyorum.alternatif tıp nasıl faydalanabilirim.

 16. İksir, tonik, ozon yağı kolit çayı ve himalaya tuzu kullanın

 17. 2 yıldır ülseratif kolit hastsıyım yaklaşık bağırsağın 60 cm resine yayılmış durumda ilaç kullanıyorum ama pek faydası yok bazen kanamalrım hat safhaya ulaşıyor ve kan transfüzyonu yaptırmak zorunda kalıyorum bu komnuda ban yardımcı olursanız sevinirim tüm hastalara acil şifalar inşallah

 18. teşekkürederiz AHMET İDRİS bey, ofis numaramız 0212 621 21 65

 19. Merhaba çok geçmiş olsun teşekkürederiz ,,detaylı bilgi için 0212 621 21 65 numaradan bize ulaşın muhakkak yardımcı olucam iyileşiceksiniz.

 20. Merhaba benim yeğenim 13 yıldır ülseratif hastası. İlaç edavisi oluyor ama yetersiz. bu hastalığın ameliyatları nasıl yapılıyor yada varmı? laporostopi yapıldığını duydum doğrumu? bitkilerle tedavisi mümkünmü?

 21. nişanlım 2 haftadır hasta. başlarda ishal olduğunu düşüncü doktora gitmek istemedi sonra bir hastaneye gittik serum takıp eve gönderdiler birkaç ilaç ve antibiyitik verdiler. 2 gün kullandı geçmedi diye başka bir doktora gittik onun oda başka ilaç verdi diğerlerini bıraktırdı fakat ilaçlar hiç iyi gelmedi şikayetleri dahada arttı. başlarda sadece ıshaldı sonra karın ağrısı ateş mide bulantısı ve kanama başladı. en son bi hastane gittik suan orda 2 gündür yatıyor sürekli serum takıolar günde 15 taneyi bile buluor. doktor dün bağırsal ülseri kolitten süpheleniyorum dedi. bugün ultrasonla bakıcaklarmış yarında kolonskopi yapılıcak ama git gide kötüleşyior. elimizden bşy gelmio ona yardımcı olmak için ne yapmamız gerekiyor. lütfen bana acil cevap verir misiniz? tüm hastalara acil şifalar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.