Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel / Trombosit, Trombosit Düşüklüğünün Sebepleri Nelerdir?, Trombosit Yüksekliğinin sebepleri Nelerdir?

Trombosit, Trombosit Düşüklüğünün Sebepleri Nelerdir?, Trombosit Yüksekliğinin sebepleri Nelerdir?

TROMBOSİT

Trombosit; kanın pıhtılaşmasını sağlayan en önemli hücrelerdir. Kan sıvısı içindeki en küçük hücresel elemanlar olan Trombositler aynı zamanda kan pulcukları olarak da isimlendirilirler. Milimetreküp başına 300 bine yakın sayıları olan Trombositler en fazla 10 gün boyunca yaşayabilmektedirler. Bütün görevleri hasar meydan gelen damarlarda pıhtı oluşturmak ve kanın hasarlı bölgeden sızmasına ve ziyan olmasına engel olmaktır.

Tıp dilinde Primer Aggregasyon işlemi hayat kurtaran mucizevi bir olaydır.Damarlarımızda herhangi bir yırtık bozukluk hasar oluştuğunda  Trombositler ; endotel hücre devamlılığının ortadan kalktığı  noktalarda açığa çıkan kallojen lifleri üstüne biriken protinlerin birikme aşamasını takiben ortaya çıkarlar ve hasarlı bölgeyi kuşatma altına alırlar. Damarlarımızda zarar gören yırtılan patlayan ezilen yapısı bozulan damarların hasarlı noktaları üzerinde kümeleşirler ve o bölgeyi kapatarak hasarı onarırlar.

Damar duvarlarında meydana gelen açıkları yırtıkları onaran Trombositler sürekli olarak fibrinojen maddesi salgılarlar. Bu madde  pıhtılaşma meydana gelirken sanki savaşa giden askeri bir birliğin önde giden istihkam bölükleri gibi , hasarlı ve kapatılmak istenen bölgeye ağ kurarlar. İstihkam birlikleri de geçilmesi zor bir nehre yaklaştıklarında öncelikle geride kalan tüm taburların geçişini sağlamak için nehre köprü kurarlar. Kurdukları bu ağ üzerinden geride kalan tüm askerler geçiş sağlayabilirler.

Damardaki Hasarı Onaran Tamirci Hücreler Trombositler,  Onarım Sonrasında Ne Yaparlar?

Damarda meydana gelen hasar onarıldıktan sonra karaciğerimizden sentezlenen bir takım kimyasal enzimler sonucu plazmin enzimi tarafından ziyan edilmeden kolayca sindirilirler. Trombositler onarım işini başarıyla bitirdikten sonra yine vücudun diğer mekanizmaları tarafından sindirilerek görevden alınırlar.

 

Trombosit Düşüklüğünün Sebepleri Nelerdir?

 

Kansızlık hastalığı

Tar Sendromu

Kanser hastaları için uygulanan terapiler

Lösemi

Akciğer Kanseri

Meme Kanseri

Bakteriyel Enfeksiyonlar

Kalp yetmezliği

Alkol zehirlenmesi

İlaçlara bağlı olarak gelişen Toksik Trombositopeni

Gibi hastalıklarda Trombosit seviyelerinde düşüş meydana gelir.

 

Trombosit Yüksekliğinin sebepleri Nelerdir?

 

Herhangi bir sebepten dalağın alınması

Böbrek yetmezliği

Verem

Anemi

Pankreas hastalıkları

Kanser hastalıkları

Demir Eksikliği

Kemik ilik yetmezliği

Trombosit düşüklüğü ya da Trombosit yüksekliği durumlarında Trombosit  değerlerinin normalin altında veya üstünde olduğu durumlarda mutlaka neden araştırılmalıdır.

Dikkatinizi çekebilir

Kışın hasta olmamak için bol sıvı tüketin!

Soğuklara bağlı hastalıkların arttığı kış aylarında, hastalıklarından korunmak için bol sıvı tüketmenizi öneriyoruz. Havaların soğumasından ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yeni Facebook sayfamızı beğendiniz mi?