Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Alternatif TIP / Soğuk Algınlığında Ekinaseya

Soğuk Algınlığında Ekinaseya

eki

Ekinaseya soğuk algınlığından korunma ve belirtilerini hafifletmede yardımcı oluyor.

Soğuk kış günleri geldi. Nezle, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar bizi bekliyor. Korunmak için ne yapalım? Akla ilk gelen ekinaseya. Ekinaseya, Echinacea angustifolia, E. purpurea ve E. pallida bilimsel isimleri verilen bitkilerden elde edilir.

Bu türler, Kuzey Amerika’da yabani olarak yetişir, ABD ve bazı ülkelerde yaygın bin şekilde kültürleri yapılmakta ve kültür bitkilerinden elde edilen ürünler kullanılmaktadır.

ETKİ VE KULLANILIŞI

Ekinaseyanın etkisinden daha çok taşıdığı poliholozitlerin mesul olduğu kabul edilmektedir. Kafeik asit türevlerinin, alkamidler vb maddelerin de etkiye katıldıklarını hatta bazılarının benzer etkilere sahip olduğu gösterilmiştir. Bu yüzden, ekinaseyanm etkisinin, yapısında bulunan maddelerin, terek etkisi olduğu kabul edilir. Ekinaseya türlerinin kurutulmuş kökü (cay olarak), köklerden hazırlanan tentür, ekstrefluit, sulu veya yuzde 10-20 hidroalkolik çözeltileri ve bunların ekstrelerinin kullanılmasının yanında; E. purpurea’run taze toprak üstü kısımlarının sıkılmasıyla elde edilen usarenin alkolle dayanıklı hale getirilmiş çözeltisi veya kurutulmuş usaresi de kullanılmaktadır. Yukarıdaki şekillerde hazırlanan ürünler tek başına veya başka bitkilerle karışım halinde, solüsyon, şurup, tablet, kapsül ve bitkisel cay halinde piyasada bulunmaktadır. EMEA (Avrupa İlaç Kurumu) köklerden elde edilen preparatların “soguk algmhgmui tedavisinde destekleyici”; E. purpurea’mn taze herbasından elde edilen ürünleri de “soğuk algınlığı tedavisinde ve soğuk algınlığından kısa süreli korunmada yararlı” olarak kabul etmiştir. Ekinaseya türlerinden elde edilen özel ekstraktlardan hazırlanan ilaçlar degisik ilaç formlarında bağışıklık sistemini desteklemede kürler halinde uygulanmakta veya soğuk algınlığı vb enfeksiyonlar başladıktan sonra enfeksiyon suresini kısaltmada, belirtilerini azaltmada kullanılmaktadır.

SONUÇ

Ekinaseyanin piyasada bulunan ürünlerini, üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanmama veya bu enfeksiyonları daha hafif geçirebilme, şikayetleri azaltabilme amacıyla enfeksiyon sırasında veya koruyucu olarak kullanabilirsiniz.

Dikkatinizi çekebilir

Cildinize Kış Bakımı

Cildinize Kış Bakımı

Havalar soğuk, mevsim kış olunca günlük makyajınızda da birtakım noktalara dikkat etmenizde fayda var. Fujyanın ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.