Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Gökçek'ten / Şifalı Bitkiler

Şifalı Bitkiler

Benim yayına hazırladığım Kitapta 551 bitkiyi inceledim ve monografisini bitirdim. Bu bitkileri önce etkilerine göre 5, sonrada zehirli olup olmadıklarına göre 6 grupa ayırdım. Bunlardan birkaç tanesini aşağıda görebilirsiniz.

Sizlere burada her yerde bulabileceğiniz bitkilerden bahsedeceğim, çünkü Türkiyede henüz bu alanda yeterince gelişme olmamıştır. Mesela Türkiye’de 83 tür adaçayı yetişmektedir ve bunlardan sadece ŞİFALI ADAÇAYI tıbbi maksatla kulanılır. Diğerlerinin ise herhangi bir özelikleri yoktur.

Antalya’da en az 30 aktar vede baharatcı bana Ginseg yerine havlıcan satmak istediler, bu nedenle herkesce bilinen şifalı bitkilerden, şifalı zannedilen bitkilerden (Çay, Kahve, Kakao,…) vede zararlı bitkilerden (Koka, Tütün, Şerbetciotu,…) kısaca bahsedeceğim.

I.Şifalibitkiler etkilerine göre 5 Katagoriye ayrılırlar
1.) Üniversite Kliniklerinde yapılan Tedavidenemeleri araştırmalar, değerlendirmeleri ve sonuçları.
2.) Komisyion E tarafindan hakında monografi yayınlanan bitkiler.
3.) Homöopati Uzmanlari tarafından değerlendirilen denemetedavileri ve gözlemleri yapılan bitkiler.
4.) Aroma tedavisi; Aromaterapoitistler tarafindan değerlendirilen bitkiler.
5.) Halkarasında kulanılan bitkiler.

II.Şifalibitkiler zehirliklerine göre 6 gruba ayrılırlar
1.) Zehirsiz bitkiler Çörek, Oğulotu….
2.) Çokiçildiğinde rahatsızlık veren bitkiler Kekik, Adaçayı….
3.) Hafif derecede zehirli bitkiler Arnika, Sedefotu….
4.) Zehirli bitkiler Navruzkökü, K.Sarikökü….
5.) Çok zehirli bitkiler Güzelavratotu, Boğanotu
6.) Çok cok zehirli bitkiler Kargabüken

Türkiye’de Şifalı Bitkiler:
Dünya’nın en güzel ülkesi ve binlerce şifalıbitkiler yetişmesine rağmen insanlarımız bu bitkileri tanımamakta ve tanıdığını söylüyenlerde ŞARLATANLIKTAN başka birşey yapmamaktadırlar. Ayrıca şifalı bitkileri kurutma tarzıda çok ilkel, Güneşin karşısında kurutulan şifalı bitki zaten etki güçü olmaz, çünkü birleşimindeki maddelerin çoğu yok olur. Yani gölgede kurutmak gerekir. Birde şifalı bitkileri paketlem ve amalajlama işlemi varki tam bir felket, nedenmi?, çünkü plastik torbalara konup ağzı kapatılan şifalı bitkiler Güneşin altında segilenmekte buda bitki sıvısının buharlaşması demektir, buharlaşan bitki özü bitki akşam içeri alınınca sıvılaşmakta ve torba içinde sıvı oluşmaktadır. Bu sıvı ise küflenmeye sebep olur yani çok tehlikeli olabilir. Birde çuval ve torbalarda muhafaza edilen ve genelikle ağzı kapatılmayan açıkta sergilenen şifalı bitkiler vardırki, buda bir felaketdir. Neden mi? Çünkü her türlü haşere bu bitkiini şifalı kısmına musallat olur. Bizim çok bilmiş aktarlara duyurulur.

1.) İstanbul’da 8-9 Mayıs’ta baharatcı ve aktarları gezerken vehatta sokak ortasında bazı kişiler adamotu kökü diye bir kök satıyorlar. Birine sordum bu ne işe yarardiye 40 çeşit hastalığa karşı iyi gelir dedi. Oysaki adamotu kökü çok zehirlidir ve asla yenmez ve sadece homeopatide kulanılır. Vatandaş havuç gibi soyup yediği kökün faydalarını anlatıyordu. Adamotu kökü grimsi kahverenkli iken vatandaşın adamotu kökü diye sattığı bitkinin dış kabuğu koyu kahverenklidir.
2.) Kekik suyu diye satılan su kekiksuyu olmayıp Güveotu suyudur. Türkiyede kekikotu diye satılan bitkilerin çoğunun keikle ilgisi yoktur ve genelikle izmir kekiği ve istanbul kekiği diye bilinen güveotu türleridir.
3.) Adaçayı diye satılan çayların hiç bir hakiki adaçayı ile ilgisi yoktur, ve genellikle dallı veya yüksük adaçayı satılırki bununda bir etkisi yoktur.
4.) Kılıçotunun etkili olan kısmı yapraklarıdır, Türkiyede ise yaprakları değil kurutulmuş göncaları satılmaktadır ve etkisi yaprağına göre yok denecek kadar azdır.
5.) Ginkgo yaprağı kurutulduktan sonra etkisizir ve 10 ton çayını içseniz bir faydasını göremezsiniz. Ginkgo’nun yaprakları taze iken ekstraktı yapılır ve bundan haplar üretilirir.
6.) Ekinezya kökü taze olarak işlenir ve kurutulmuşunun bir etkisi yoktur. Şurubu veya hapı etkilidir şayet taze kökten yapılışsa, ama kurutulmuş kökü etkisizdir.
7.) Hakiki Yavşan otu etkilidir, fakat Türkiyede yavşanotu diye satılan bitki ne işe yarar şimdiye kadar bu konuda bir araştırma yapılmamıştır.
8.) Türkiyede Altınbaşakotu yerine bu bitki ile hiçbir benzerliği olmayan altınotu satılmaktadır.
9.) Aktarların çoğu ginseng diye havlıcankökü satmaktadır.
10.) Papatyanın bilinen 400 türü vardır, ve etklili olanı yarım küre şeklinde olan çiçek göbeğinin ortası boşsa bu hakiki papatyadır.
11.) Alıçın bilinen 900 türü vardır ve sadece piç alıçın yaprak ve çiçeği etkilidir, bu türün meyvesiş yenmez çünkü çok küçüktür ve içi çekirdek doludur.

Dikkatinizi çekebilir

Fistül, Basur, Hemoroid, iç Kanama, Kuyruk Sokumu Akıntısı, Apse, Çoban Çantası, Sentella

  Bu durum, bir kınk ya da çarpma yaralan gibi yaralanmalardan sonra ya da mide ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.