Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel / Sedef Hastalığı, Sedef hastalığı Bulaşıcı mıdır?, Sedef Tedavi Edilmezse Ne Olur?, Sedef Hastalığını Tetikleyen Faktörler Nelerdir?, Sedef Hastalığını Tetikleyen Faktörler Nelerdir?, Sedef Hastalığını Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Sedef Hastalığı, Sedef hastalığı Bulaşıcı mıdır?, Sedef Tedavi Edilmezse Ne Olur?, Sedef Hastalığını Tetikleyen Faktörler Nelerdir?, Sedef Hastalığını Tetikleyen Faktörler Nelerdir?, Sedef Hastalığını Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

SEDEF HASTALIĞI

Sedef hastalığı bir deri hastalığıdır. Sedef renginde kabuklanmayla sonuçlanan bu hastalığa yakalananların derileri birkaç gün süreyle kendini yenilerse de deri üstünde ölü tabaka artacaktır. Tıp Biliminin gelişmesi ile tedavisi son derece kolay olan sedef hastalığı her 100 kişiden ikisinde görülen bir hastalıktır.

Sedef hastalığı Bulaşıcı mıdır?

Sedef hastalığı bulaşıcı değildir. Fakat ailede bu hastalık varsa diğer bireylerde de ortaya çıkması muhtemeldir. Her yaşta ortaya çıkabilen sedef Hastalığı (Psoriasis) genellikle sık olarak45-60 yaşlarında ortaya çıkmaya başlar.

Beyaz kan hücrelerinde meydana gelen bozukluklar sonucunda oluşan sedef hastalığı deriyi döken bir hastalıktır. Kaşıma ile deride çizikler oluşabilmektedir.

Dizlerde dirseklerde canlı kırmızı renge sahip sedef renginde kabuklar olarak ortaya çıkan sedef hastalığının en çok görüldüğü bölgeler; tırnaklar genital bölge ve saçlı deri bölgeleridir. Ayrıca tırnak çevresinde meydana gelen kızarıklıklar tırnaklarda sararma tırnak tutuluşu sedef hastalığın belirtileri olabilir.

Sedef Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Eğer sedef hastalığı erken yaşlarda başlarsa ve tedavi edilmezse şeker hastalığı-kalp damar hastalıklarına zemin hazırlayabilir.

Sedef Hastalığını Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Sedef hastalığı sigara içenlerde, alkol alanlarda, obezite hastalarında, güneş ışığına uzun süre maruz kalanlarda daha fazla görülür. Bu etkenler sedef hastalığını tetikleyen faktörlerdir.

Bütün hastalıkların tedavisinde ( ağır hastalıklar hariç) önerilen şeyler düzenli egzersiz yapmak-sigara kullanmayı bırakmak-alkol tüketmekten vazgeçmek sedef hastalığının önlenmesinde yapılması gereken aktivitelerdir.

Sedef Hastalığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Genellikle sırt ağrısıyla birlikte yaşanan sabah sertliği, eklem bölgelerinde meydana gelen ısı artışı, harekette kısıtlılık sedef hastalığının başlıca belirtilerindendir.

Sedef Hastalığı İçin Özel Bir Diyet Var mıdır?

Sedef hastalığı için özel bir diyet yoktur. Sedef hastalığına yakalanmamak için düzenli egzersiz yapmak sigara ve alkolden uzak durmak aşırı yağlı kızartma fast food yiyeceklerden ve en önemlisi obeziteye yol açan gazlı içeceklerden ve aşırı şeker tüketiminden uzak durmak yararlı olacaktır.

 

Bütün hastalıklardan korunmanın başlıca yollarından biri yukarıda anlatılan önerilere uymak ve bu önerileri hayatın standardı haline getirmek gerekir.

Dikkatinizi çekebilir

Kışın hasta olmamak için bol sıvı tüketin!

Soğuklara bağlı hastalıkların arttığı kış aylarında, hastalıklarından korunmak için bol sıvı tüketmenizi öneriyoruz. Havaların soğumasından ...

2 Yorumlar

 1. Benim Ellerimde, kafamda ve vücudumda egzema hastaligi var. Bunun icin sizden iksirler yada bunun icin olan ilaclardan almak istiyorum.

 2. Öncelikle geçmiş olsun. Gökçek Hamamelis Seti kullanmanız gerekir.
  Gökçek Hamamelis Seti Siparişi için Tıklayınız

  İnternet sitemizden veya 0212 621 21 65 – 0212 621 21 66 nolu telefonlardan sipariş verebilir ve ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

  Klinik Araştırmalar: Hamamelis yaprak ve kabuklarının ekstresinden ede edilen natürel ilaçla (merhem, damla ve fitil) bir düzine tedavi denemesi yapılmıştır. H.Michaelis ve ekibi 1952 Baldır ülseri, T.Kundroft 1954’de Flebit, H.Becker 1959’da Varis, A.Wittler 1963’de Baldır ülseri ve basur, M.A.Bauchwitz 1975’de Baldır ülseri, B.Sorkin 1980’de Ekzema, R.Pfister 1981’de Ekzema, D.K.James 1989’da Episiotomie, M.Swoboda 1991’de Ekzema ve H.G ve ekibi 1991’de Basur rahatsızlığı olan hastalar üzerinde tedavi denemeleri yapmışlardır.
  1) Psişik rahatsızlığı (Intertrigo) olan 30 hasta üzerinde Hamamelis losyonu (Deksin Basic-Lostion) ile 3 ay süren tedavi denemesi yap-mışlar ve bunların 18’i tamamen, 9’u ise büyük oranda iyileşmişlerdir. (Nhp.5.99.774)
  2) Steinhart ve ekibi 1982’de Basur rahatsızlığı olan 70 hasta üzerinde Hamamelis ekstresinden elde edilen merhemle tedavi denemesi yapmışlardır. bu tedavi denemesine katılan hastaların %98,2’si rahatsız-lıklarından tamamen kurtulduklarını beyan etmişlerdir. (ZP.93.155)
  3) Swoboda, Maver ve ekibi 1991’de nörodermatoz hastalığı olan 22 hasta üzerinde Hamamelis merhemi ile tedavi denemesi yapmışlardır. Hastalarda görülen kabuk bağlama, kızarıklık, kaşıntı, ışığa karşı duyarlılık ve sulanma gibi rahatsızlıkları aynı Kortizonlu merhemler (Bufexamac) kadar etkili olduğu ve bu tür rahatsızlıkları iyileştirdiğini tespit etmişlerdir. (Age)
  4) More, James ve ekibi 1989 yılında ameliyat sonrası yaraları iyileş-tirmek için (Episiotomie) Hamamelis suyu ile pansuman yapmışlar ve yaraların kısa sürede iyileştiğini tespit etmişlerdir. (Age)

  Tesir şekli: damarları daraltıcı, kanamayı önleyici, iltihapları önleyici, salgıları azaltıcı ve mikropları öldürücü özelliklere sahiptir.

  Kullanılması:
  a) Araştırmalara göre Hamamelis preparatları başta; basur, varis, flebit (toplardamar iltihaplanması), nörodermatoz (besin alerjisi nedeniyle ortaya çıkan kaşıntılı, kabarcıklı, sulu ve kızarık ekzema), pişik (Intertrigo), baldır ülseri (ucus cruris) ve episitomiye (ameliyat sonrası iyileştirme tedavileri) karşı kullanılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.