Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Bitkiler / Sağlığa Yararlı Besinler

Sağlığa Yararlı Besinler

Sağlığa yararlı besinler sıklıkla tüketilerek uzun bir yaşam sürmek mümkün. Yapılan araştırmalar sonucu pek çok besin maddesinin kanser başta olmak üzere çeşitli.

Sağlığa yararlı besinler sıklıkla tüketilerek uzun bir yaşam sürmek mümkün. Yapılan araştırmalar sonucu pek çok besin maddesinin kanser başta olmak üzere çeşitli hastalıklardan koruduğu kesin olarak belirlenmiş durumda. Peki sağlığa yararlı besinler hangileridir?

Sağlığa yararlı besinler arasında ilk sırada hiç tartışmasız sebze ve meyve grubunda yer alan besin maddeleri yer almaktadır. Bugün lahananın zayıflamaya yardımcı olması ve kanserden koruma etkisine sahip olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Ayrıca yine brokoli içerisinde bulunan etken maddeler bir çok kanser türüne karşı hücre aşımını engellerken aynı zamanda kanserli hücrelerin yayılımını engellemeye yardımcı olmaktadır.

Sağlığa yararlı besinler arasında meyvelerde önemli bir yere sahiptir. Mevsiminde tüketilen meyvelerin faydaları saymakla bitmez. Örneğin yazın tüketilen karpuz sizi aşırı terlemeye bağlı olarak su kaybına karşı korurken, kışın tüketilen portakal yüksek miktarda C vitamini deposu olduğu için bağışıklık sisteminizi güçlendirerek grip gibi salgın hastalıklara karşı koruyacaktır. Sağlığa yararlı yiyecekler mutlaka sağlıklı pişirme yöntemleri ile hazırlanmalıdır. Örneğin sağlığa son derece faydalı olan lahana haşlanıp suyu döküldükten sonra pişirilirse yararlı etken maddelerinin pek çoğu kaybedilmiş olur. Aynı şekilde kesinlikle sağlığa yararlı besinler kızartma yöntemi ile pişirilmemelidir.

Sağlığa yararlı besinler olduğu gibi sağlığa yararlı bitkiler de bulunmaktadır. Sağlığa yararlı bitkiler üzerine yapılan araştırmalar bugün gelinen son noktada milyon dolarlık dev bütçeler ile desteklenmektedir. Kanser başta olmak üzere pek çok hastalığın çaresi şifalı bitkiler içerisinde aranmaktadır. Şifalı bitkiler ve şifalı baharatlar üzerine yapılan araştırmalarda çok çarpıcı sonuçlara ulaşılmış ve gerçekleştirilen çalışmalar ile kansere karşı etkin bir ilaç yapımında zerdaçal kullanımı için büyük başarılar sağlanmıştır. Sağlığa yararlı meyveler, sebzeler, baharatlar ve yiyecekler tüketilirken dikkat edilmesi gereken önemli nokta sağlığa yararlı besinler için mevsiminde olması ve asla tüketimin abartılmamasıdır. Fazla olarak tüketilen her şey yarardan çok zarar verir.

http://www.bitkiseltedavi.com/

Dikkatinizi çekebilir

At kestanesi (hind kestanesi)

At kestanesi (hind kestanesi) özellikleri* Asıl vatanı hindistan’dır.* Meyvesi, tohumu ve kabukları kullanılır.* 15-30 metre ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.