Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel / Rahim Ağzı Kanseri

Rahim Ağzı Kanseri

Rahim ağızı kanseri yapılan araştırmalarda 13-26 yaş arası cinsel aktif olmayan hanımlarda denenmiş

Herkes rahim ağzı kanseri aşısı yaptırabilir mi?

Rahim ağzı kanseri yapılan araştırmalarda 13-26 yaş arası cinsel aktif olmayan hanımlarda denenmiş ve bu hanımların 5-6 yıl boyunca bugün ki bilgilere göre, bu rahim kanserine yol açan öncü lezyonları olmadığı gözlenmiştir. Bu aşılar cinsel hayatında çok aktif olmayan hanımlara yapıldığı zaman kanser riskini ortadan kaldırmaktadır. Yani bu kanser bayanları aniden yakalamıyor, önce kanser bulaşıyor ama kanser kendini 3-5-10 yıl süre ile göstermeye başlıyor. Cinsel hayatında çok aktif olmayan bayanlar bu aşıyı yaptırarak rahim ağızı kanserinden kurtulabiliyor ve bu aşıyı herkes yaptırabiliyor.

Rahim ağzı kanseri aşısı 6 aylık süreçte toplam 3 defa yapılma işlemine tabi tutuluyor. 3 defa bu aşıyı yaparak bağışıklık sağlayan uzman hekimler, bir kere yapıldığı zaman da bağışıklık sağlanmasının mümkün olmadığına dikkat çekiyorlar. 2.aşıda ardışık ve 3.aşıda ise bağışıklık sağlanmış oluyor. Bugün ki güncel bilgilerle bu aşıların 6 yıllık bir bağışıklık sağladığı da ortaya çıkan diğer bir bilgi. Bu süre uzadıkça bu tedavi yöntemi uygulanan hanımlarda seviyeler ölçülüyor ve herhangi bir virüs olup olmadığı araştırılıyor. Bu süre uzadıkça ilerde 8 yıla kadar çıkacağı bekleniyor. Ancak şuan elde ki mevcut bilgiler ise aşı yapıldıktan sonra 6 yıl boyunca bağışıklık kazanıldığı yönünde ve bu aşının birçok virüse karşı hastayı korumakta olduğu da elde edilen diğer bir bilgi.

Rahim ağzı kanseri aşısının yan etkileri var mı?
Şuan dünyanın önde gelen bütün gelişmiş ülkelerinde bu aşı bütün çocuk gruplarına enjekte edilmekte. Türkiye’de ise bu işin en büyük sorunlardan bir tanesi ise maddiyattır. Türkiye’de bu aşının tek dozunun maliyeti 250 TL civarında yani bu aşının 3 defa yapıldığı göz önüne alındığında 750 Türk lirası gibi bir rakam ortaya çıkıyor. Bu durumda da en büyük problemi maddiyat oluşturmaktadır. Bu aşıyı içinde taşıyan maddelere karşı alerjen olan bayanlara karşı bu aşı uygulanmamalı, bunların dışında bilinen ciddi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bunların dışında ise görülen her hangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Her aşının yan etkileri olduğu gibi bu aşının da diğer aşılara benzer özellikle yan etkileri mevcuttur. Bu aşıyı yaptıran hanımlar hekim tarafından takip edilmekte ve ortaya çıkan bir durumda müdahale edilmektedir.

Dikkatinizi çekebilir

Kabızlık diyeti

Kabızlık diyeti

Kabızlık diyeti Kabızlık (konstipasyon) altında birden fazla nedenin olduğu yaşam kalitesini bozan önemli bir sağlık ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.