Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Alternatif TIP / Rahim Ağzı Kanseri Nedenleri

Rahim Ağzı Kanseri Nedenleri

Rahim Ağzı Kanseri Nedenleri

78

Kadın üreme hastalıklarından rahim ağzı kanseri (serviks kanseri) vajina arasında bulunan rahmin en alt bölgesinde husule gelmekte ve tüm dünyada kadın üreme kanserleri arasında en fazla görülen kanser türüdür. Rahim ağzı kanseri erken aşamada, oluşmadan ya da kadın vücudunda yapılan tarama testleri ile tespit edilebilmektedir. Peki bu kanserin görülme sebepleri nelerdir? Rahim ağzı kanserinin nedenleri…

Serviks kanseri uzun yıllar dünyada en fazla görülen kadın genital sistemi kanseri olmuştur. Ancak smear testi gibi serviks kanseri tarama yöntemlerinin yaygınlaşması ile serviks kanserinin görülme sıklığı giderek azalmaktadır. Düzenli olarak smear testi yapılması sonucu serviks kanserinden ölüm oranı %90 azalmıştır. Serviks kanserinin ortalama görülme yaşı 52’dir.

Serviks kanserinin en önemli nedenlerinden biri, neredeyse tümünün kaynaklandığı HPV ( Human Papilloma Virus ) enfeksiyonları ve siğiller ise daha genç (30 yaş civarı) kadınlarda görülmektedir.

Serviks kanseri taramasında temel olan; yakınması olsun ya da olmasın her kadının smear testi yaptırmasıdır. Smear testi jinekolojik muayene sırasında, çok kısa sürede yapılabilen, ağrısız, kadının hiç fark etmeyeceği bir şekilde yapılır. Ülkemizde belirlenen ulusal tarama programına burayatıklayarak ulaşabilirsiniz.

Smear testi ile daha ortaya çıkmadan kansere dönüşebilecek hücreler tespit edilip doku örneği alınarak, kanser öncüsü hastalık veya serviks kanseri çok erken aşamada tespit edilebilir. Bu aşamada hastalar basit ucuz yöntemlerle ve çok yüksek başarı şansı ile tedavi edilebilirler.

HPV bir kişiye bulaştığında basit bir gribal enfeksiyonda olduğu gibi hasar bırakmadan kendiliğinden iyileşebilir, hasta HPV ile enfekte olduğunu fark etmez ama HPV çoktan rahim ağzına yerleşip oradaki normal hücreleri kanser hücrelerine dönüştürmek için bir saatli bomba gibi durmuştur ve kanser oluşması için yıllarca sürecek olan geri sayım başlamıştır. HPV hücreye bulaştığında ancak yıllar geçtikten sonra kanser oluşturur.

HPV enfeksiyonu önlenmesinde doğum kontrol yöntemi olarak kondom gibi bariyer yöntemi kullanılması, tek eşliliğin tercih edilmesi yararlı olabilmektedir.

Serviks kanserine yakalanma riski yüksek olan kişiler; erken yaşta cinsel ilişkiye başlayanlar , cinsel partneri birden fazla olanlar veya kadının kocasının geçmişte veya halen birden fazla partneri olanlar, aktif veya pasif sigara içicisi olanlar, squamoz intraepitelyal lezyon tanısı almış olanlar..

Dikkatinizi çekebilir

Cildinize Kış Bakımı

Cildinize Kış Bakımı

Havalar soğuk, mevsim kış olunca günlük makyajınızda da birtakım noktalara dikkat etmenizde fayda var. Fujyanın ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.