Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Haberleri / Papatya çayının faydaları

Papatya çayının faydaları

Papatya çayı alternatif tıpta birçok rahatsızlığa şifa amaçlı kullanılıyor. bahar mevsiminde yol kenarlarında yetişen papatyaları kurutup, papatya çayı elde edebilirsiniz.

Papatya çayı eski zamanlardan beri birçok hastalığa şifa amaçlı olarak kullanılmaktadır. Siyah çay ve yeşil çaydan sonra yol kenarlarında kendiliğinden yetişebilen papatya çiçeğini kuruttuğunuzda çay elde edebilirsiniz. Boyu 25 cm kadar uzanabilen papatya bitkisi ilkbahar mevsiminin gelmesiyle birlikte ortaya çıkar.

Papatya çayı faydaları nelerdir, papatya çayı nasıl hazırlanır sorularının cevaplarına geçmeden önce papatya bitkisi nasıl kurutulur sorusunun cevabını verelim.

İşte papatya çayının faydaları

Sinirleri yatıştırır
Papatya çayının sinirleri yatıştırıcı etkisi bulunmaktadır. Sinir ve stresi vücuttan uzaklaştırarak kısa süre içerisinde rahatlamanızı sağlar.

Gribe ve soğuk algınlığına birebir
Papatya çayının vücut ısıtıcı etkisi bulunmaktadır. Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda papatya çayının iyileştirici etkisi bulunmaktadır.

Hazımsızlığı giderir
Papatya çayı, hazımsızlığı giderir, bağırsak gazlarını ve idrarı söktürür.

Adet düzensizliklerini giderir
Papatya çayının adet düzensizliklerini iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda papatya çayı adet döneminde oluşan ağrı ve şikayetlerin giderilmesine yardımcı olur.

Yaraları iyileştirir
Papatya çayının içerisinde bulunan antioksidanlar hücreleri yenilemeye yardımcı olur. Dolayısıyla vücutta oluşan yaraların kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlar.

Kas gevşetici etkisi vardır
Papatya çayı kas gevşetici özelliğe sahiptir. Bu sayede rahimde oluşan krampları gidermeye yardımcı olur. Papatya çayının içerisindeki glisin maddesi kas kramplarının hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Doğal antibiyotik etkisi
Soğuk algınlığı gibi çeşitli enfeksiyonel hastalıklardan korumaya ayrdımcı olan papatya çayının doğal antibiyotik etkisi bulunmaktadır. Ancak papatya çayı içerken ölçüsüne dikkat edilmelidir. Aksi taktirde mide de çeşitli sağlık sorunlarının meydana gelmesine neden olabilir.

Papatya çayı nerelerde kullanılabilir?
Papatya çayını içerisine şeker eklemeden tüketmek sağlığınız için daha faydalı olacaktır. Papatya çayının faydalarını öğrendiğinize göre nerelerde kullanmanız gerektiğini öğrenmeniz gerekecek.

İşte papatya çayı nerelerde kullanılmalı sorusunun cevapları…

Ağrı olan bölgeye uygulayın
Ağrı olan bölgeye papatya çayını bir süre uygulamak kısa süre içerisinde ağrının geçmesine yardımcı olur.

Duş suyuna ekleyin
Banyo suyunuza veya giydiğiniz elbiseye bir miktar ekleyerek sinirlilik halinizi giderebilirsiniz.

Dikkatinizi çekebilir

Aç kalıp kilo almak yerine yiyerek kilo verebilirsiniz

Aç kalıp kilo almak yerine yiyerek kilo verebilirsiniz

Aç kalıp kilo almak yerine yiyerek kilo verebilirsiniz. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte en çok konuşulan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.