Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Haberler / Pankreas kanseri erkeklerde daha fazla (Pankreas kanseri belirtileri nelerdir?

Pankreas kanseri erkeklerde daha fazla (Pankreas kanseri belirtileri nelerdir?

Nedeni tam olarak bilinmediğinden önlem almanın da zor olduğu pankreas kanseri ancak hastalık belirti vermeye başladıktan sonra, görüntüleme yöntemleriyle teşhis edilebiliyor.

Aile hikayesi, kalıtsal ya da pankreatit denen kronik pankreas iltihabı ve sigara kullanımı, hastalığın oluşumuna neden olan faktörlerden.

ÖNCE TÜMÖR KÜÇÜLTÜLÜYOR, SONRA AMELİYAT YAPILIYOR
Onkolojideki çok etkili ilaç rejimleriyle “ameliyat edilemez” denilen pankreas kanserli ya da karaciğerinde metastaz olan vakalarda tümörü önceden küçültmek kaydıyla ameliyat gerçekleştirilebilmektedir. Tümörün küçültülmesinde nükleer tıp ile birlikte girişimsel radyoloji uygulamaları ile radyoaktif maddelerin küçültücü etkilerinden de ameliyat öncesinde yararlanılmakta.

BU BELİRTİLERE DİKKAT
Yoğun bulantı, iştahsızlık, istemsiz kilo kaybı, idrar renginde koyulaşma, mide çıkışında tıkanıklık, yavaş gelişen sarılık, sırta vuran ağrı, ishal, diyabet hastalığı ve depresyon gibi belirtiler pankreas kanserini haber verebilir. Pankreas kanseri cerrahisi iki nedenle zor bir ameliyat türüdür. Pankreasın yerleşim olarak karaciğere giden çok büyük damarlara yakınlığı ve midenin arka tarafında derinde yerleşen bir bez olması ameliyat edilmesini zorlaştırır. Pankreas; mide, karaciğer, onikiparmak bağırsağı, dalak ve böbreklerle olan komşuluğu nedeniyle operasyon sırasında oldukça dikkat gerektiren bir organdır.

Dikkatinizi çekebilir

Tüm bildiklerinizi unutun! Her şeyden ye az ye!

Her üç kişiden birinin kilolu olduğu günümüzde obezitenin artık büyük bir problem olduğunu gönül rahatlığı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.