Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Bitkiler / Pamuk Ve Faydaları

Pamuk Ve Faydaları

 

Ebegümecigiller ailesinden, lif ve yağ elde etmek amacıyla ekilen otsu veya odunsu bir bitkidir. Gövde kısmı dik, dallanmış ve aynı zamanda çok tüylüdür. Bununla birlikte yaprakları da uzun saplıdır. Meyvesi ise 3-5 gözlü bir kapsüldür. Her gözün içi siyah renkli, oval ve üzeri uzun sık ve beyaz tüylerle e örtülü 5-10 tane tohumu vardır.Yine aynı zamanda pamuğun bir çok türü vardır. Pamuk ülkemizde koza şeklinde olmakla beraber yerli türü yetiştirilmektedir.

Ülkemizde yetiştirilen bu pamuklar 75-80 santimetre boyunda olmakla beraber, yan dalları, kısa, gövde ve yaprak sapları siyah benekli bir türdür.Pamuk haziran-temmuz aylarına geldiğimizde sarı çiçekler açar.Fakat açılan bu çiçekler çabuk solar ve ceviz kalıbında koza şekline dönüşür.Oluşmuş olan bu kozalar olgunlaştıktan sonra hasat yapılır. Tohumlarının çevresinde meydana gelen ince, yumuşak teller işlenir ve bunun sonucunda hidrofil pamuk yapılır. Çiğit denilen pamuk tohumlarından pamuk yağı elde edilmektedir. Hekimlikte ise kök kabukları ve yaprakları kullanılır.

Faydasına geldiğimiz zaman ise: Kabızlığı gidermekle beraber ateşi düşürür .Ve aynı zamanda adet kanı söktürür.

Dikkatinizi çekebilir

At kestanesi (hind kestanesi)

At kestanesi (hind kestanesi) özellikleri* Asıl vatanı hindistan’dır.* Meyvesi, tohumu ve kabukları kullanılır.* 15-30 metre ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.