Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Haberleri / Obez Sürücülerle İlgili Büyük Risk

Obez Sürücülerle İlgili Büyük Risk

Sürücünün obez olmasının, kazada ölüm riskini artırdığı belirlendi.
ABD’deki kaza verilerini inceleyen bilim adamları, sağlık durumlarının iyi olmaması ve emniyet kemerinin yeterince koruyamaması nedeniyle obezlerin (çok şişman) yolda ölme riskinin normal kilolulardan daha fazla olduğu sonucuna vardı.

California ve West Virginia üniversitelerinden bilimadamları, özel araçla yapılan ve sürücünün öldüğü 1996-2008’deki 57 binden fazla kazayı inceledi.

Sürücünün obez olmasının kazada ölüm riskini artırdığı belirlendi.

Birinci derecede obez olan sürücülerin, ölüm riskinin normal kilolulara göre yüzde 21, ikinci derecedekilerin yüzde 51 ve üçüncü derecedekilerin yüzde 80 fazla olduğu belirtildi.

Obezlerin sağlık durumunun kötü olması nedeniyle kazada ölme riskinin fazla olduğunu belirten bilimadamları ayrıca çarpışma simülasyonlarında emniyet kemerinin, karın bölgesinde daha fazla yumuşak dokuya sahip olmaları nedeniyle obezleri iyi koruyamadığının da görüldüğünü vurguladı.

İngiliz ”Emergency Medicine Journal” dergisinde yayımlanan araştırmada bilim adamları, araçların aşırı kilolu ya da obez kullanıcıları korumakta yetersiz kaldığına dikkati çekti.

Dikkatinizi çekebilir

Aç kalıp kilo almak yerine yiyerek kilo verebilirsiniz

Aç kalıp kilo almak yerine yiyerek kilo verebilirsiniz

Aç kalıp kilo almak yerine yiyerek kilo verebilirsiniz. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte en çok konuşulan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.