Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Bitkiler / Nefes Kokusuna Bitkisel Çözümler

Nefes Kokusuna Bitkisel Çözümler

Sakız, nane veya ağız gargarası kötü kokan nefesinizi geçici olarak tazeler.

Daha kalıcı çözümler için birkaç öneri:

Manolya kabuğu özü: Manolya kabuğu özünün, nefesin kötü kokmasına neden olan ağızdaki bakterilerin çoğunu 30 dakika içinde öldürdüğü kanıtlanmıştır. Manolya yağı özü genellikle, bazı nefes tazeleyici naneli ürünlerde ve diş macunlarında bulunuyor. Bu doğal madde, antibakteriyel özelliklere sahip ‘magnolol’ ve ‘honokiol’ bileşiklerini içeriyor.

Tarçınlı sakız: Tat vermede kullanılan bir tür uçucu bitki yağı ‘sinnamik aldehit’ içeriyor. Bu yağ yalnızca kötü nefes kokusunu gidermekle kalmıyor, aynı zamanda tükürüğünüzde bulunan anaerobik bakteri miktarını yarı yarıya azaltıyor.

Balık yağı takviyesi: Balık yağındaki omega-3 yağ asitlerinin nefesin kötü kokmasına neden olan ağızdaki enflamasyon ve bakterileri azalttığı kanıtlandı.

Kereviz: Kereviz, kötü nefes kokusunu önlemede oldukça başarılı çünkü lif zengini bir besindir. Lif oranı yüksek besinler, yeterli miktarda tükürük salgılanmasına yardımcı oluyor. Tükürük de ağız kokusuna neden olan plak oluşumunu yok etmeye yardımcıdır.

C vitamini: Diş eti çekilmesi ve ağız kokusunun başlıca nedeni diş eti iltihabını önlemeye yardımcı oluyor. C vitamini bakımından zengin besinler tüketerek bakteri üremesi için uygun ortamın oluşmasını engellemiş olursunuz. Portakal, mandalina gibi turunçgiller, çilek, frambuaz gibi kırmızı meyveler veya kavun tüketerek günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Siyah çay: Plak oluşumu, dişler ve ağızla ilgili diğer problemlerin yanı sıra nefesin kötü kokmasına neden oluyor. Siyah çayda bulunan polifenoller, ağzınızda hoş bir koku yaratıyor çünkü pelifenoller plakların dişlerinize yapışmasını önleyen güçlü antioksidanlardır. Yapılan araştırmalar ayrıca, polifenollerin ağızdaki bakteri oluşumunu engellediğini ve böylece bakterilerin neden olduğu kötü kokuyu en aza indirdiğini ortaya koymuştur.

Dikkatinizi çekebilir

At kestanesi (hind kestanesi)

At kestanesi (hind kestanesi) özellikleri* Asıl vatanı hindistan’dır.* Meyvesi, tohumu ve kabukları kullanılır.* 15-30 metre ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.