Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Alternatif TIP / Magnezyum eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Magnezyum eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Magnezyum eksikliğinin yüzde 75’lere kadar çıktığı, kramptan kalp ritm bozukluklarına kadar önemli bir yeri olan bu mineralin önem. Peki magnezyum eksikliğinin belirtileri neler?

Vücutta en yaygın bulunan minerallerin dördüncüsü olan magnezyumun 300’ün üzerinde metabolik olayda rol oynadığını söyledi. Bu kadar önemli bir mineralin eksikliğinin kas kramplarından kalp ritim bozukluklarına kadar önemli sağlık sorunlarına yol açtığını, “Ne yazık ki ülkelerin çoğunda bireylerin yüzde 75’inden fazlasının, yeterli dozda günlük magnezyumu almadıkları belirlenmiştir. Türk toplumu olarak bu konuda bizim de karnemiz zayıf”

Magnezyumun yarısının kemiklerde diğer yarısının kas ve diğer yumuşak dokuda bulunduğunu, kandaki miktarının ise yüzde 1’den az olduğu. Bu mineralin eksikliğine karşı uyarılarda bulunuldu. Her 100 kişiden en az 75’inin magnezyum açısından iyi durumda olmadığı, erken dönemdeki belirtilerini iştah kaybı, bulantı, kusma, halsizlik ve bitkinlik olarak sıraladı., yine magnezyum eksikliği olan kişilerde vücutta uyuşma, sızlama, kas krampları, epilepsi benzeri nöbetler, kişilik değişiklikleri, kalp ritim bozuklukları ve kalp spazmının ortaya çıkabileceğine dikkat.
“Ağır magnezyum eksikliği ise kan kalsiyumunda ve potasyumunda düşmeye yol açabilir. Kan kalsiyum düzeyini ayarlayan paratiroid hormonun salınması için de magnezyuma ihtiyaç vardır ve eksikliğinde ellerde kasılma dahil kas spazmları sık olarak görülür. Besinlerle alım azlığı dışında magnezyum eksikliğine (hipomagnezemi) kötü kontrollü diyabet, crohn ve çölyak gibi çeşitli hastalıklar ile ilaç kullanımı (diüretikler, antibiyotikler), alkolizm ve ileri yaş gibi nedenler yol açar.”

Magnezyumun insan vücudunda 300’ün üzerindeki metabolik olayda rol oynadığını
“Bunlar arasında protein sentezi, hücresel enerji üretimi ve depolanması, hücre büyümesi ve yeniden yapımı sayılabilir. Ayrıca kemik metabolizması, sinir iletimi, kas kasılması, kan basıncının, glukoz ve insülin metabolizmasının düzenlenmesine katkıda bulunur. Yeşil yapraklı bitkiler iyi bir magnezyum kaynağıdır. Ayrıca, balık, badem, bakla ve tam tahıl, kakao, muz ve avakado da magnezyum bakımından oldukça zengindir. Vücudumuz için çok önemli bu kahraman ihmal edilmemelidir.”

Dikkatinizi çekebilir

Boyun fıtığı hayatınızı kâbusa çevirmesin!

Boyun fıtığı hayatınızı kâbusa çevirmesin!

Birçok kol, omuz ve baş ağrısının altında boyundaki çeşitli patolojiler yatar. Bu nedenle boyundan kaynaklanan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.