Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Alternatif TIP / Lupus hastalığı belirtileri

Lupus hastalığı belirtileri

İmmün sistemin kendi doku ve organlarına saldırmasıyla meydana gelen kronik ve ağrılı bir hastalık olan lupus, zamanla bütün sistemi etkilyebilir. Peki lupus hastalığı nasıl anlaşılır? Lupus semptomları nelerdir?

Kelebek döküntüsü

Lupusun en ayırt edici semptomlarından bir tanesi burun köprüsünden yanaklara yayılan kızarıklık, yani kelebek döküntüsüdür. Bazı insanlarda daha da yayılabilir. Genellikle kırmızımsı mordur. Kabuklu veya pul pul olabilir.

Parmak morarması

Lupus kan dolaşımı problemlerine yol açtığı için Raynaud hastalığını tetikleyebilir. Raynaud hastalığında parmaklardaki damarlar sıkışarak parmak uçlarına kan akışı durur. Bu nedenle el ve ayak parmak uçları morarır.

Bitkinlik

Hepimiz zaman zaman yoruluruz ancak bitkinlik bambaşka bir şey. Bitkinliğin arkasında ciddi bir hastalık varsa uykulu hissetmezsiniz, hareket edemeyecekmişçesine kemiklerinize kadar halsiz hissedersiniz. Bunun yanı sıra ateşlenme de görülebilir.

Saç dökülmesi

Stres ve sağlıksız beslenme sebebiyle saçlarınız dökülebilir. Ancak saçlarınız kalın tutamlar halinde dökülüyorsa lupusun işareti olabilir. Lupusa bağlı saç dökülmesi geçicidir. Bir süre sonra saç yeniden uzar.

Bacaklarda şişlik

Bacaklardakda ve ayak bileklerinde şişlik lupusun ilk semptomlarından biridir. Dizlerden aşağısı içi sıvıyla dolmuş gibi şişer ve bacağın şekli değişir. Lupus nefriti, böbrek fonksiyonlarını etkilediği için vücut, fazla sıvıyı atamıyor ve vücutta ekstra su birikiyor. Yer çekiminden dolayı ilk olarak dizden aşağısı şişiyor.

Zonklayan göğüs ağrısı

Göğüs ağrısı lupusun en tehlikeli erken semptomlarından biridir çünkü kalbinizin risk altında olduğunu gösterir. Lupus, kalbiniz dahil vücudunuzdaki bütün dokulara saldırabilir. Bu durumda, inlflamasyona neden olarak kalp ritminizi bozar, ağrıya neden olur.

Ağız ve burunda yara

Lupus hastalarının %50’sinde ağız ve burun yaraları görülür. Bu yaralar aft gibi acı vermez ancak kaşıntı, sızı ve kuruluk hissine yol açar. Genellikle damakta meydana gelir. Ortası kırmızıdır, çevresinde beyaz bir halka vardır.

Eklemlerde şişlik

Eklem iltihabı, bütün sisteminizi etkileyen lupusun ilk semptomlardan birisidir. Diğer eklem iltihaplarında olduğu gibi eklemlerde şişme ve ağrıya neden olur.

Dikkatinizi çekebilir

Boyun fıtığı hayatınızı kâbusa çevirmesin!

Boyun fıtığı hayatınızı kâbusa çevirmesin!

Birçok kol, omuz ve baş ağrısının altında boyundaki çeşitli patolojiler yatar. Bu nedenle boyundan kaynaklanan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.