Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Bitkiler / Kuşburnu’ nun İnanılmaz Faydaları !

Kuşburnu’ nun İnanılmaz Faydaları !

Yüzyıllardır hasat edilen ve her mevsim yetişebilen bir meyvedir. Kuşburnunun çiçekleri tıbbi ilaç olarak kullanılır, yemişleri ise bitkisel çaylar başta olmak üzere C vitamini içeriği nedeniyletercih edilirdir. Kuşburnundan marmelat ve reçel de yapılır.
Sağlık yönünden etkili bir yiyecek olmasının yanı sıra kuşburnu aşçılar tarafından da eşi benzeri olmayan bir besin maddesi olarak tanımlanır. Tatlı bir tadı ile kurutulmuş, taze ve dondurulmuş olarak kullanılabilir. Bazı türleri tatlandırıcılara eklenir veya çayıyapılır.
Genel olarak kuşburnu çiçekleri ilk don olayı yaşanana kadar dalında bırakılır. Bu sayede daha yumuşak ve kırmızı olmaları sağlanır.
Her türlü şurubu yapılabilen kuşburnu içecekler ve yiyeceklerde bol miktarda kullanılır.
Yıllardır sağlığa iyi geldiği gerekçesiyle tüketilen kurşburnunun pek çok faydası bulunur.Kuşburnu, idrar yolları enfeksiyonunu önler, böbreklere iyi gelir, baş ağrısını geçirir, antioksidan madde olarak işlev görür, iyi bir antidepresandır.
Ayrıca C vitamini yönünden de oldukça zengindir.
Narin doğası ve kendine özgü toplanma biçimi sebebiyle kuşburnunun buzdolabında saklanması gereklidir. Diğer sebzeyağlarına oranla daha faydalı olan kuşburnu yağı, özellikleyaşlanmaya karşı güçlü etkisiyle bilinir.
Kuşburnu A vitamini açısından zengin oluşuyla cildin elastikiyetinikorumasını sağlar ve antiaging özellik gösterir. Kolajen seviyesini de artırır.
Kuşburnu yağında bol miktarda E vitamini ve yağ asitleri bulunur. İyi bir nemlendirici olan bu yağ, direkt olarak cilde uygulanabilir ya da krem,losyon vb. nemlendirici ürünlerin içeririne katılabilir.
Kuşburnu yağı hem kolay erişilebilir hem de etkili bir doğal yağdır.

 http://www.bitkiseltedavi.com/

Dikkatinizi çekebilir

At kestanesi (hind kestanesi)

At kestanesi (hind kestanesi) özellikleri* Asıl vatanı hindistan’dır.* Meyvesi, tohumu ve kabukları kullanılır.* 15-30 metre ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.