Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Bitkiler / KİRAZ SAPI FAYDALARI VE ZARARLARI

KİRAZ SAPI FAYDALARI VE ZARARLARI

Kiraz (prunus avlum) : Gülgiller familyasından; anayurdu Asya olan, düz kabuklu bir çeşit ağaç veya ağaçcıktır. Genellikle yapraklanmadan önce çiçek açar. Meyvesi, etli ve tek çekirdeklidir. Ev ilaçlarında sapları, meyvesi, kabuğu ve çiçekleri kullanılır.

Kirazın Vitaminleri:

A, C ve B vitaminleri ile potasyum, magnezyum, sodyum, kireç, çinko ve demir mineralleri bulunan kiraz, sulu ve şekerli bir meyvedir.

Kirazın Faydaları:

* Vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır.
* İdrar söktürücüdür.
* Kabızlığa iyi gelir.
* İshali ise keser.
* Böbreklerin etkili bir şekilde çalışmasına yardım eder.
* Böbreklerde kum ve taşların oluşumunu önler.
* Böbrek kumu ve taşı varsa döker.
* Kanı temizler ve sivilce gibi güzellik sorunlarını önler.
* Kolesterolü ve kan şekerini düşürür.
* Damar sertliğine, romatizma, gut hastalığı ve dizanteriye iyi gelir.
* Sinirleri kuvvetlendirir.
* Çok iyi bir ağrı kesici ve ateş düşürücüdür.

Kiraz Nasıl Kullanılır:

Kirazın meyvesinin dışında çiçekleri, sapları ve yaprakları da kullanılır. Sapları kurutulduktan sonra kaynatılıp çay yapılırsa idrar söktürür ve vücuttaki zararlı maddeleri temizler. Kiraz çiçeği kaynatılıp suyu içilirse nezleye ve öksürüğe iyi gelir. Kiraz suyu derideki kırışıklıkları gidermekte etkilidir. Pembe kiraz ezilerek yıpranmış ciltlere maske yapılabilir.

ZARARLARI HAKKINDA BİLGİ:

Kiraz çağımızın hastalığı olan strese iyi geliyor Menopoz dönemi rahatsızlıklarında faydalıdır İdrar söktürücü özelliğinden ötürü kiraz böbreklerin dostudur vücudu zehirli maddelerden arındırır Kiraz ürik asit ve ürat tuzlarının vücuttan atılmasını sağlamasından dolayı romatizmal rahatsızlıklara gut hastalığına eklem kireçlenmesine ve damar sertliğine iyi gelmektedir İçeriğinde bulunan kinik asit sayesinde böbreklerin taş ve kum yapmasını önler ve böbreklerde taş kum varsa zamanla döktürür ayrıca safra kesesi taşının dökülmesine de yardımcı olur.

Kiraz Vücuttaki fazla suyun atılmasını sağladığı için dolaylı olarak zayıflamaya da faydalıdır Kandaki zararlı maddelerin vücuttan atılmasını ve kanın temizlenmesini Sağlar Yüzde oluşan sivilcelerin yok edilmesine yardımcı olur Kiraz suyu yüz ve boyuna sürülürse kırışıklıkları giderir ve kırışık oluşumunu engeller Karaciğerimizin dostu olan kiraz hastalıklar aşırı ilaç tüketimi ve zehirlenmeler sonucu zorlanan karaciğerin yükünü hafifleterek iyileşmesine yardımcı oluyor.

İçeriğindeki bol fosfor sayesinde sinirleri kuvvetlendiriyor A vitamini kaynağı olmasından ve karoten içermesinden dolayı gözlerin dostudur Kiraz ağrıların dindirilmesinde aspirinden daha Faydalıdır.

Kiraz Sapı: Kiraz sapları en çok idrar yolları enfeksiyonları için tercih edilmektedir Kiraz sapı çayı vücuttaki ödemlerin atılmasında da oldukça etkilidir Kiraz Sapı idrar söktürücü özelliğiyle de bilinmektedir Eklem kireçlenmesi ve damar sertliğinin tedavisinde kullanılmaktadır Kirazın sapları idrar söktürücü olarak kullanıldığı gibi bronşite karşı da kullanılmaktadır.

Dikkatinizi çekebilir

At kestanesi (hind kestanesi)

At kestanesi (hind kestanesi) özellikleri* Asıl vatanı hindistan’dır.* Meyvesi, tohumu ve kabukları kullanılır.* 15-30 metre ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.