Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Haberler / Karaciğerinizin tehlikede olduğunu gösteren belirtiler

Karaciğerinizin tehlikede olduğunu gösteren belirtiler

Karaciğer, yenilen gıdalardan yararlı besinleri almamızı, aynı zamanda da zehir ve alkol gibi kandaki zararlı maddeleri temizlemeye yarar. Karaciğeriniz eğer toksinleri güvenli atıklara dönüştüremezse, işlevini yerine getiremediğine dair vücudunuza türlü uyarı sinyalleri gönderecektir.

Karaciğerinizin sağlığından emin olmak için; aşağıda okuyacağınız 6 belirtiye sahip olmadığınızdan emin olun. Eğer bu belirtilerden biri varsa, doktora görünmeniz önerilir.

Kafa karışıklığı
Karaciğerinize aşırı yüklendiğinizde, kan uygun bir şekilde filtrelenemez. Bu durumda, toksinler beyne ulaşabilir. Bilinç bulanıklığı, bellek sorunları, karar vermede zorluk gibi belirtiler ardı sıra ortaya çıkar.

Hipoglisemi (Kan şekeri düşüklüğü)
Karaciğer, kandaki glikoz oranını devamlı kontrol eder.  Eğer, karaciğer, depolanmış glikozu kan dolaşımına aktaramazsa, kandaki glikoz seviyesi belirgin bir düşüş yaşar. Sonucunda da, kan şekeriniz düşer ardından yorgun hissetmeye başlarsınız.

Hormon bozukluğu
Karaciğer östrojen ve testosteron gibi cinsellik hormonlarını da düzenler. Karaciğerin işlevini kaybetmeye başlamasıyla; libido düşüklüğü, hormonal dengesizlik ve adet öncesi gerginliğin artması gibi  sorunlar ortaya çıkar.

Ani duygu değişimleri
Kan uygun bir şekilde filtrelenemediğinde toksinlerin beyne ulaşma riskinin arttığını belirtmiştik. Beyin sağlığını olumsuz yönde etkileyen bu durum sonrası: hafıza problemleri, duygusal dalgalanmalar da artar. Kaygı ve depresyon karaciğerin bu durumundan kaynaklı olabilir.

Bağışıklık sisteminde bozukluklar
Sık sık soğuk algınlığı ve diğer viral enfeksiyonlara yakalanmak, C vitamini alarak geçiştirilecek bir durum olmayabilir. Karaciğer sağlığı, güçlü bir bağışıklık sistemi için gereklidir. Yani, karaciğeriniz ne kadar sağlıklıysa, virüsler ve bakterilerle o kadar iyi savaşacaktır.

Uyku apnesi
Uyku apnesi, uyku sırasında 10 saniyeden uzun süren solunum duraklamalarına sebep olan önemli bir hastalıktır. Uyku apnesi yaşayanlar genelde yüksek sesle horlarlar. Güncel araştırmalar, karaciğer yağlanması ve uyku apnesi arasında bir bağlantı olduğunu doğrular nitelikte.

Karaciğer sağlığı için öneriler:
Karaciğerinizin iyi çalışması için, öncelikle beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz.

–        Daha az früktoz tüketmeli,

–        Enflamasyonu tetikleyen bitkisel yağlardan vazgeçmeli,

–        Gazlı içeceklerden uzak durmalı,

–        Daha fazla yeşil yapraklı sebze tüketmeli,

–        Alkol kullanımını bırakmalı ya da en aza indirmeli,

–        Yumurta, soğan, sarımsak gibi sülfür içeren besinler karaciğeri temizlemeye yardımcı olacaktır.

Dikkatinizi çekebilir

Aç kalıp kilo almak yerine yiyerek kilo verebilirsiniz

Aç kalıp kilo almak yerine yiyerek kilo verebilirsiniz

Aç kalıp kilo almak yerine yiyerek kilo verebilirsiniz. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte en çok konuşulan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.