Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Hikayelerim / Kan Zehirlenmesi

Kan Zehirlenmesi

Saatte 50 kişinin ölümüne olan Sepsis Hastalığını ne kadar tanıyoruz.

Saatte 50 kişiyi öldüren hastalık nedir?
Kanser türlerinden biri veya birkaçı?
Kalp, böbrek yetmezliği?
Meme kanseri?
Prostat kanseri?
AIDS?
Bilemediniz.
Saatte 50 kişinin ölümüne neden olan hastalık Sepsis!
Sepsis nedir?
Uzmanlar, Sepsis’i vücudun bir enfeksiyona karşı verdiği tepki nedeniyle kendi dokularını ve organlarını yok etmeye çalışmasıolarak açıklıyor.
Hastalık, özellikle erken evrede tanınıp hızla tedavi edilmezse şoka, çoklu organ yetmezliğine hatta ölüme neden olabiliyor.
Sepsis, dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Saatte yaklaşık 50 kişinin hastalıktan hayatını kaybettiğini belirten uzmanlara göre bu rakam; prostat, AIDS ve meme kanseri ölümlerinden bile yüksek.
Sepsisin ürkütücü şekilde artışı tüm dünyayı harekete geçmeye zorluyor.Dünyada sepsis nedeniyle hastaneye yatırılan hasta sayısı, son 10 yılda ikikatın üzerinde artış göstermiş.
ABD’de sepsis nedeniyle hastaneye yatan hasta sayısı, kalp krizi nedeniyle hastaneye yatırılan hasta sayısını geçmiş durumda.
Yılda, 20 ila 30 milyon insanın yakalandığı tahmin edilen hastalıkla baş etmek ve sepsise bağlı ölümleri önlemek için Küresel Sepsis Topluluğu, tüm dünyada bir hareket başaltı ve 13 Eylül, “Dünya Sepsis Günü” olarak ilan edildi.
Türkiye’de de Medical Park Hastaneleri ile Bahçe şehir Üniversitesi Dünya Sepsis Günü’nde hastalığa dikkat çekmek ve farkındalığı artırmak amacıyla Bahçeşehir Üniversitesi Fazıl Say Toplantı Salonunda Sepsis Konferansı düzenledi. Bu toplantıya katılan bir arkadaşımın beni uyarması ile bu hastalıktan haberim oldu.
Bu hastalığa yakalanmamak için ne yapmak gerekiyor?
Küresel Sepsis Topluluğu, bu konuda şöyle önerilerde bulunuyor: İyi hijyenuygulamalarında, el yıkama, temiz doğum şartları, şebeke suyu, beslenme ile içilebilir su şebekesinde iyileştirme yapılması ve aşılama gibi önlemlerle hastalığın yayılma hızını en az yüzde 20 azaltmayı, sağ kalım oranını arttırmaya yönelik çalışmalar olarak sıralıyor.
Benim adını bile ilk defa duyduğum bu hastalık meğer neymiş de haberimiz yokmuş.

Dikkatinizi çekebilir

Yüzlerinde Kırışıklıklar

Yüzlerinde kırışıklıklar oluşmaya başlayan Ahmet beye Gökçek İksiri kullandığında kırışıklıklara sebep olan cürufun temizlenerek dışarı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.