Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Haberleri / Kalp Çarpıntısı Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Kalp Çarpıntısı Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Kansızlık

Anemi olarak da tanımlanan bu durum çarpıntı sikayetlerinde ilk akla gelen sebeplerden birisi. Demir ya da vitamin eksikliğine bağlı gelişebiliyor. Özellikle mide ve bağırsaklardaki gizli kanamalar anemi ile sonuçlanabiliyor. Çarpıntı ile birlikte halsizlik ve çabuk yorulma gözleniyor. Nedene yönelik tedavi uygulanıyor.
Guatr

Tiroid bezinin fazla çalışması sık gözlenen çarpıntı nedenlerinden biri. Vücudun metabolizmasında artış ile birlikte, kilo kaybı ve sinirlilik halleri izleniyor. Tedavide tiroid bezi değerlendirilerek ilaç tedavisi uygulanıyor.

Hareketsiz yaşam

Çarpıntıya en fazla neden olan durumlardan biri hareketsiz yaşam ve kondisyon eksikliği. Ancak bu sorun, sıklıkla gözden kaçıyor. Kondisyon eksikliği yaşa ve cinsiyete bakılmaksızın herkesi etkiliyor. Özellikle yokuş ve merdivenlerde kalp ritminde ani artış oluyor ve nefes darlığı eşlik ediyor. Tedavi şekli düzenli egzersiz.

Anormal tansiyon değerleri

Kan basıncının hem düşük olması hem de yüksek olması çarpıntıya yol açabiliyor. Özellikle zayıf gençlerde tansiyon düşüklüğü sık görülüyor ve yetersiz sıvı tüketimi, su içmeme de tabloya eklendiğinde çarpıntı kaçınılmaz oluyor.

Obezite

Kilolu kişilerde kalp daha büyük vücut yüzeyine kan pompalamaya çalıştığından daha hızlı çalışıyor ve sonuçta çarpıntı şikayeti gelişiyor.

Stres ve uykusuzluk

Stres, gerginlik ve uykusuzluk en sık rastlanan çarpıntı nedenlerinden. Sürekli stres, evhamlı yapı, tetikte kişilik yapısı, heyecan ve korku hali vücutta sempatik sistem aktivasyonu ile çarpıntıya sebep oluyor. Uyku düzensizliğinde de vücut dinlenemediğinden vücudun genel dengesinde bozulma oluyor ve çarpıntı gelişiyor.

Ateşli hastalıklar

Ateş, nabız sayısında belirgin artış yaptığından, hastalık süresince nabız yüksek kalmaya meyilli oluyor. Bu da çarpıntıya yol açıyor.

Sindirim bozukluğu ve hazımsızlık

Ağır bir yemek sonrası gelişen mide gerilmesi, gaz oluşumu ve kabızlık çarpıntının sık gözlenen nedenlerinden biri. Hastalıkların tedavisi ile birlikte çarpıntı sorunu da ortadan kalkabiliyor.

Mitral kapak çökmesi

Mitral kapak prolapsusu da denilen bu hastalık kalp kaynaklı nedenler arasında ilk sırada yer alıyor. Kapak yapısının gevşekliğinden dolayı kapak çökmesi ve kapak yetersizliği gelişiyor. Çarpıntı ile birlikte göğüs ağrısı öne çıkıyor. Tanı ekokardiyografi ile konuluyor ve destek tedavisi veriliyor.

İlaçlar

Grip ilaçları ve astım için kullanılan havalar sıklıkla çarpıntı yapıyor. Antibiyotik alımlarında da geçici çarpıntı hissi gözlenebilir. Cinsel performans arttırıcı ilaçlar da çarpıntı yapabilir.

Kalp krizi

Kalp krizinde çarpıntı hissi ve düzensiz ritim sıklıkla görülüyor. Tabloya çoğunlukla göğüs ağrısı eşlik ediyor. Özellikle kalbin alt tarafını tutan kalp krizlerinde ritim belirgin olarak düşebiliyor. Ritim düşük olmasına karşın hastalar bu durumu çarpıntı olarak adlandırabiliyor. Kalp krizinde öksürme önerisi bu noktada işe yarıyor. Peş peşe öksürme ile kalp ritminde artış olurken, nabzın yüksek seyrettiği kalp krizlerinde ise öksürük manevrası işe yaramıyor. En yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekiyor.

Kalp yetersizliği

Kalp yetersizliğinde çarpıntı ve aritmi denilen ritim düzensizlikleri sık gözleniyor. Normal istirahat ritminin hızlanması tedavide eksiklik olduğunu gösteriyor. Yine kalp yetersizliğinde kullanılan ilaçlara bağlı gelişen tuz dengesizliği de düzensiz atım ve çarpıntıya yol açabiliyor.
Romatizmal kalp kapağı hastalığı
Özellikle mitral kapağı tutan romatizmal hastalıklar sık çarpıntı sebeplerinden birisi. Çarpıntının sıklaşması ve ritmin düzensiz hale gelmesi hastalığın ilerlediğini gösteriyor. İlerleyen vakalarda ritim holter tetkiki ile birlikte ilaç tedavisi sıklıkla gerekiyor.

Az sıvı tüketimi

Az sıvı tüketimi özellikle yaşlılarda ve zayıf yapılılarda çarpıntıya yol açabiliyor. Temel mekanizma kalbin kan doluş basıncında azalma ile birlikte gelişen kalp yetersizliği ve tansiyon düzensizliği. Yüksek tansiyon ya da kalp yetersizliği sebebiyle idrar sökücü ilaç kullananlarda sık olarak izleniyor. Çoğunluğu su olmak üzere günlük en az 1.5 litre sıvı tüketilmesi önemli.

Alkol-sigara-kafein

Aşırı miktarda alkol, çay, kahve ve sigara tüketimi de çarpıntının bilinen nedenlerinden bazıları.

Dikkatinizi çekebilir

Aç kalıp kilo almak yerine yiyerek kilo verebilirsiniz

Aç kalıp kilo almak yerine yiyerek kilo verebilirsiniz

Aç kalıp kilo almak yerine yiyerek kilo verebilirsiniz. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte en çok konuşulan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.