Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Haberler / İdrar tutamamanın nedenleri

İdrar tutamamanın nedenleri

Tip 2 Diyabet 
Diyabet hastalarının dörtte üçü aşırı susuzluk yaşıyor. Buna bağlı olarak çok sık tuvalete çıkma ihtiyacı duyuyor. Kanda fazla glikoz bulunduğu durumlarda; böbrekler daha fazla idrar üretip, glikozun dışarı çıkması için tepki verirler. Kandaki glikoz seviyenizi kontrol altına almanız halinde idrar problemi yaşamayacaksınız.

Kafein 
Çay ve kahvede bulunan kafein idrara çıkma ihtiyacını arttıran bir diüretiktir. Alkol de aynı görevi görür. Tuz ve kafein alınımının azaltılması, idrara çıkma ihtiyacını da azaltacaktır.

İlaçlar 
Yüksek tansiyon ya da ağrı kesiciler gibi bazı ilaçlar mesaneyi tetikleyebilir. Bu da mesane problemleri yaşamanıza yol açar.

Zayıf pelvis 
Zayıf pelvis tabanı öksürürken, hapşırırken, gülerken, bir yere atlarken veya ağır bir şey kaldırdığınızda idrar sızdırmanıza yol açar. Kendinizi zorladığınızda idrar kaçırıyorsanız stres inkontinansınız olduğu anlamına gelir. Sebepleri genellikle doğum yapma ya da yaşlılık sonucu gelişen kas dokusu yıpranmalarıdır. Pelvik taban egzersizleri çözüm olabilir. Tuvalete gittiğinizde idrar akışını durdurmaya çalışmayı hayal ederek pelvik taban kaslarınızı sıkın.

İdrar yolları enfeksiyonu
İdrar yolları enfeksiyonunun en belirgin semptomu idrara çıkarken yanma, idrarda bulanıklık ve kötü kokudur. Doktorunuza danıştıktan sonra antibiyotiklerle takip edilen bir tedavi süreci vardır.

Dikkatinizi çekebilir

Öksürüğünüz için elma sirkesi kullanmanın 6 yolu

Özellikle salgın hastalık atlatanların internetten en sık aradıkları konu: ‘Öksürüğü doğal yoldan kesmenin yolları’ oluyor. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.