Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Haberleri / Hirschsprung hastalığı

Hirschsprung hastalığı

Hirschsprung hastalığı nedir ?
Doğuşta mevcut olan ve kalınbağırsakta görülen bir hastalıktır. Kalınbağırsağın bir bölümünde büyük ölçüde bir genişleme ve büyüme meydana getirmektedir.

Hirschsprung hastalığı genel bir hastalık.mıdır ?
Nispeten az rastlanan bir hastalıktır. Çoğunlukla erkeklerde olan bu hastalık hastaneye yatırılan hastalarda onbinde bir oranında görülür.

Hirschsprung hastalığı neden ileri gelir ?
Tahmin edildiğine göre ana rahmi içindeki gelişmedeki bir hatadan ileri gelmektedir. Bu şekil bozukluğunda bağırsakların kasılmış bölümünde (sigmoid kolon) bazı sinir hücreleri eksik bulunmaktadır. Bu eksiklikler bu kısmın rahatlama ve genişleme olanaklarını önlemektedir. Böylece dışkıyı ileri itebilmek için, sıkışık kısmın üstündeki bağırsak bölgesi genişlemekte ve sıkışık kısmen ötesine dışkı ve gaz geçirilemediği için, üst kısımdaki bağırsak anormal derecede büyümektedir.

Hirschsprung hastalığı nasıl teşhis edilir ?
Hastaya bağırsakların durumunu röntgen filminde görülebilmesi için baryum verilir. Röntgen filmi genellikle hastalığı gösterir. Ayrıca, rektum adalesinden biyopsi yoluyla alınan ufak bir parçanın tetkikiyle sinir hücrelerinin eksikliği tespit edilebilir.

Bu hastalığın gelişimi ve tedavi usulleri nedir ?
Hafif vakalar yıllarca sürebilecek tıbbî müdahale ve tedavi ile iyileşme göstermektedirler. Ciddî vakalarda kalınbağırsaktaki kasılmış kısmın ameliyat yoluyla alınması gerekir.

Hirschsprung hastalığının tedavisinde cerrahî müdahale başarılı olmakta mıdır ?
Evet. Ameliyat sistemleri günümüzde çok ilerlemiş durumdadır ve bu durumlarda ameliyat tehlikesiz olup büyük oranda tam tedavi vaat etmektedir.

Dikkatinizi çekebilir

Öksürüğünüz için elma sirkesi kullanmanın 6 yolu

Özellikle salgın hastalık atlatanların internetten en sık aradıkları konu: ‘Öksürüğü doğal yoldan kesmenin yolları’ oluyor. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.