Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Bitkiler / Hevhulma Ve Faydaları

Hevhulma Ve Faydaları

 

Yazları mor renkte çiçekler açamakla beraber 2 metreye kadar uzayabilen, çok yıllık, otsu bir bitkidir hevhulma bitkisi. Glikozit, flavon, uçucu yağ, tanen ile birlikte sarı madde içerir. İklim olarak ılıman bitkisir.Heyhulma bitkisinin yetiştirildiği yerler ise Avrupa, Anadolu ve Gü¬ney Asya’dır. Çiçekler tamamen açılmadan önce bitki topraklanarak, gölgeli ve havadar yerlerde kurutulur.
Hevhulmanın Faydaları:
Kırmızı hevhulma şifalı bitkiler içerisinde kuvvet verici olmakla beraber ishal hastalığına iyi gelmesi yönüyle de tanınır.Hevhulman bitkisi ishalin tedavisinde kullanılır. Ayrıca bağırsak iltihaplanmasına da iyi geldiği bilinmektedirr.Hevhulma bitkisinin bayanlara sağladı şifalar arasında vajinal akıntılarıda kesmektedir.
Egzama nedeniyle parmak boşluklarında oluşan kaşıntıların tedavisinde de kullanılmaktadır.
Ve yine tüm bunlarla berbaer damar büzücü özelliği sayesinde kanamaların durdurulmasında da kullanılmaktatadır

Hevhulma Bitkisinin Kullanımı ?
İlk olarak çiçekli dalları kurutulur daha sonra suyla lapa haline getirilir. Heyhulma Bitkisi sonrasında ise taze yapraklarıyla birlikte sebze olarak tüketilebilir. Ve ayrıca, güzel bir süs bitkisidir heyhulma.

Dikkatinizi çekebilir

At kestanesi (hind kestanesi)

At kestanesi (hind kestanesi) özellikleri* Asıl vatanı hindistan’dır.* Meyvesi, tohumu ve kabukları kullanılır.* 15-30 metre ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.