Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Alternatif TIP / Hepatit B öldürüyor

Hepatit B öldürüyor

Ülkede taşıyıcılığı oldukça fazla olan cinsel yolla da geçişi olan Hepatit B’nin büyük bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Aslı Alay, konu ile ilgili bilgi verdi.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Aslı Alay, “Cinsel yolla bulaşan hastalıklar dünyada önemli bir sağlık sorunudur. Risk grubu çok eşlilik, partnerin çok eşli olması, uyuşturucu kullanıcıları, kötü hijyenik şartlar, kan transfüzyonu yapılanlar, steril şartlarda yapılmayan manikür, pedikür, diş tedavisi sayılabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda bulaş yöntemi korunmasız ilişki ile olabileceği gibi, gebelik sırasında anneden bebeğe geçiş olabilir. Özellikle şikayeti olmayan ve taşıyıcı olarak nitelendirdiğimiz bireyler önemli bir enfeksiyon kaynağıdır” dedi.

Ülkemizde yaklaşık 3 milyon hepatit B taşıyıcı mevcut. Dünya nüfusunun 350 milyonu hepatit b taşıyıcı olup, her yıl yaklaşık 50 milyon yeni enfeksiyon almış kişi eklenmektedir. Kronik olarak bu enfeksiyonu taşıyan bireylerin yaklaşık %30-40’ı siroz veya karaciğer kanserinden yaşamını kaybetmektedir” diye konuştu.

Özellikle çocukluk çağında alınan virüsün kronikleşen hepatit olgularına yol açtığına dikkat çeken Alay, “Erişkinlerde geçirilen enfeksiyonlarda ise kronikleşme oranı düşüktür. Çocuklukta bulaş şekli olarak çoğunlukla aile içi yakın temas ve kullanılan ortak ürünler (diş fırçası, tırnak makası vb) üzerinde durulmaktadır” ifadelerini kullandı.

Hepatit B nasıl bulaşır?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Aslı Alay, Hepatit B virüsünün nasıl bulaştığını şöyle sıraladı:

1-Hepatit b taşıyıcı anneden doğan çocuk: bu şekilde virüsü alan bebeklerde enfeksiyon %90’dan fazla oranda kronikleşir. Çocuklar hiçbir bulgu vermeden taşıyıcı olarak yaşamlarını sürdürebilir. Enfeksiyonun 6 aydan fazla vücutta kalması kronikleştiğini gösterir.Anneden bebeğe geçişte doğum şekli önemli olmadığından, hepatit B taşıyıcısı annelere rutin olarak sezaryan yapılması önerilmez.

2-Kan ve vücut sıvıları ile temas: özellikle sağlık çalışanları, diyaliz hastaları ve uyuşturucu kullananlar riskli gruptur. Hepatit B bulaştırıcılığı yüksek bir virüsdür.

3-Cinsel temas: homoseksüeller riskli grupta olup, partneri hepatit B taşıyıcı olan heteroseksüellerde de risk artmıştır.

4-Enfeksiyonu taşıyan kişilerle aynı ortamda yaşayan bireyler: Dünya sağlık örgütü verilerine göre hepatit B taşıyıcısı olan bireylerin yaklaşık yarısında riskli bir temaslarının olmadığını bildirmişlerdir. Aynı evde yaşayan, yakın temas altında olan kişilerde bulaş sıklığı artmıştır. Virüs çoğunlukla cilt çatlaklarından bulaşmakta olup çocuklardaki bulaşın en sık nedenidir. Kronik hepatit B’li olan çocukların yaklaşık %49’unun ailesinde hepatit B enfeksiyonu görülmüştür.”

Dikkatinizi çekebilir

Boyun fıtığı hayatınızı kâbusa çevirmesin!

Boyun fıtığı hayatınızı kâbusa çevirmesin!

Birçok kol, omuz ve baş ağrısının altında boyundaki çeşitli patolojiler yatar. Bu nedenle boyundan kaynaklanan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.