Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Alternatif TIP / Grip Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Grip Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Solunum yoluna etki eden, influenza virüsünun neden olduğu, bulaşıcı ve ateşle seyreden, özellikle kış aylarında salgınlara yol açan bir solunum yolu hastalığıdır. Virus orthomyxovirus ailesinden tek zincirli bir RNA virusudur. İnfluenza virüsleri A, B ve C olmak üzere üç tiptir. Özellikle A tipi grip virüsü dünya çapında salgınlar yapabilirken, B tipi grip virüsü de daha kısıtlı, bölgesel salgınlar yapar.

İnfluenza A insanları, kuş, domuz gibi hayvanları enfekte edebilmektedir. İnfluenza B virüsü ise İnfluenza A virüsüne göre daha stabil bir virüs olup yalnızca insanlarda görülmektedir. Genellikle İnfluenza A enfeksiyonlarına göre daha hafif gidişli olup çocuk yaş gruplarında sıktır. İnfluenza C virus enfeksiyonları ise az sıklıkta görülür. Epidemilere yol açmaz ve çoğu olguda subklinik olarak gider. İnfluenza A virusunun içerdiği Hemaglutinin ve Nöraminidaz gibi antijenlere göre ayrılabilen alt tipleri de mevcuttur ve bu alt tipler H1N1, H3N2 gibi yazılımlar ile ifade edilir. Ayrıca İnfluenza A virüsüyle oluşan grip genellikle kış aylarında salgınlar biçiminde ortaya çıkar. Örneğin 1918 yılında dünyayı etkisi altına alan grip salgınında 20-40 milyon insan ölmüştür. B tipi İnfluenza virüsü ise genellikle okul, kışla gibi toplu yaşanan yerlerde salgınlara yol açmaktadır, bu virüsün alt tipi yoktur. C tipi İnfluenza virüsünün yol açtığı griplere fazla rastlanmamaktadır.

Sürekli değişen bir virüsün yol açtığı; Hiç değişmeyen bir hastalık: GRİP;

Grip, Influenza adı verilen bir virus tarafından oluşturulan, ani olarak 39°C üzerinde ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtiler ile başlayan bir enfeksiyon hastalığıdır.

Dikkatinizi çekebilir

Civan perçemi (kandil çiçeği, yara otu)

Civan perçemi (kandil çiçeği, yara otu)

Civan perçemi (kandil çiçeği, yara otu) özellikleri* Dalı, yaprağı, ve çiçekleri kullanılan bir bitkidir.* Anavatanı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.