Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Alternatif TIP / Göz Sağlığı

Göz Sağlığı

1. Omega-3 göze faydalı
Balık tüketimi ile alınan Omega-3 yağ asitlerinin; görmeyi tehdit eden ‘yaşa bağlı sarı nokta hastalığı’ ve kadınlarda ‘göz kuruluğu’ riskini azalttığını gösteren bazı veriler mevcut. Omega-3’ten zengin balıklar arasında ton balığı, somon, uskumru, ringa, alabalık ve sardunya yer alıyor. Omega-3 yağ asitlerini bol içeren diğer besinler ise keten tohumu, ceviz ve koyu yeşil yapraklı sebzeler. Ancak, balıktaki Omega-3′ün vücut tarafından kullanımı daha kolay oluyor.

2. Havuç sinirlere iyi geliyor
Havucun gözlere faydalı olduğu ve gece görüşünü artırdığı yönünde yaygın bir inanç var. Gerçekten de havucun içindeki beta-karoten (A vitamini), gözün retina (sinir) tabakasında ışığı algılayan hücreler için gerekli. ‘Rod’ ve ‘kon’ ismi verilen bu ışık algılayıcılar, ciddi A vitamini eksikliğinde fonksiyon görmüyor ve gece körlüğü oluşuyor.

3. Arpacığa sarımsak sürmeyin
Arpacığın tedavisi sıcak pansuman, antibiyotikli damla ve pomad ile yapılıyor. Şalazyonda ise bu tedaviye kortizonlu damlalar da ekleniyor. Sarımsağın içindeki sülfid bileşenlerinden ‘alisin’in antibakteriyel etkisi biliniyor. Ancak günümüzde pek çok antibiyotikli/kortizonlu damla ve pomad varken, sarımsak sürmek tavsiye edilen bir uygulama değil. Çayla kompres ise, sıcak etkisi ile arpacığa ve şalazyona iyi geliyor. Hiç çay kullanmadan, sadece sıcak su ile kompres yapın.

4. Salatalık şişen gözlere iyi geliyor
Salatalık, cilde uygulandığında hafif ‘astringent’ yani sıkılaştırıcı / büzüştürücü özellik gösteriyor. Bunun nedeni içindeki askorbik asit (C vitamini) ve kafeik asit. Salatalık hem içindeki ’su tutucu etkiyi azaltan maddeler’, hem de ’soğuk’ etkisi ile göz kapaklarının üstüne konduğunda sabah şişliğini gerçekten azaltıyor. Ancak gözaltı şişliklerini azaltmak için en etkin yol sabahları doğrudan soğuk kompres yapmak; bunun için, buz veya eczaneden aldığınız soğutucu jel poşetlerini kullanabilirsiniz.

5. Badem yağı kirpikleri uzatmıyor
Badem yağı, içerdiği antioksidanlar nedeni ile pek çok göz çevresi kreminin ve makyaj temizleyicinin içinde bulunuyor. Ancak badem yağının kirpikleri uzattığını gösteren bilimsel bir çalışma yok.

Dikkatinizi çekebilir

Cildinize Kış Bakımı

Cildinize Kış Bakımı

Havalar soğuk, mevsim kış olunca günlük makyajınızda da birtakım noktalara dikkat etmenizde fayda var. Fujyanın ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.