Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Haberleri / Göz Kapağı Kaşıntısı Neden Olur?

Göz Kapağı Kaşıntısı Neden Olur?

Göz kapağında kaşıntı olmasının nedenleri hakkında uzmanlarımız bilgilendirdi. Göz kapağı kaşıntısı sebepleri bakın neler ve göz kapağı kaşıntısı hangi hastalıkları habercisidir?

Göz kapaklarındaki kaşıntıya sıklıkla göz kapaklarının tahriş ve enfekte olması gibi vaziyetler kapı aralar. Yanı sıra alerjiler, enfeksiyonlar ve uyku eksikliği de göz kapaklarınızın kaşınmasına kapı aralayabilir. Göz kapağı kaşıntısı çoğu vaziyette tek bir belirti değildir buna sıklıkla kızarıklık, şişme, gözlerde kum varmış gibi bir his, tahriş duygusu, şişlik ve göz yaşı imalatımın artması ve hem de akıntı gibi belirtiler de eşlik eder.

Saman nezlesi yada göz için kullanılan makyaj malzemeleri göz kapaklarında alerjik tepkiye kapı aralayan etmenlerdir. Alerjinin göz kapağı iç astarında yada göz akında alana gelirse bu rahatsızlık “alerjik konjonktivit” olarak isimlendirilir.

Göz kapağı kenarı yada hududundaki enfeksiyonlardan Blefarit (göz kapağı kenarındaki inflamasyon), Salazyon (göz kapağındaki bir yağ bezinin irini) ve arpacık (göz kapağındaki kirpik folikülü veyahut bir yağ bezine yerleşmiş bakteriyel enfeksiyon) çoğu vaziyette göz kapağında kaşıntı olarak belirti verir.

Nadir rastlanır bir durum olsa da, göz kapağı kaşıntısı anafilaksi habercisi olabilir. Anafilaksi hayatı eden bir vaziyettir ve göz kapağı kaşıntısını akla getirmeyecek kadar ani görüş kaybı, şuur farklıkları, zor soluk alma, yüzde, dilde ve dudaklarda ani şişme gibi daha ciddi belirtilere kapı aralar.

Göz kapağı çok hassastır ve bu bölge kan damarı ve sinirler itibariyle zengindir. Bu yüzden buradaki hafif bir enfeksiyon göz kapaklarınızın kaşıntı şeklinde cevaplamasına kapı aralar. Yaygın nedenler aşağıdaki gibidir;

  • Blefarit
  • Salazyon
  • Soğuk algınlığı (viral solunum yolu enfeksiyonu)
  • Konjonktivit (göz yüzeyinin irini)
  • Saman nezlesi veya hayvan tüyü, toz, kozmetik ürünler veya polene karşı gösterilen alerjik tepki
  • Makyaj veya şahsi bakım ürünlerine karşı alrjik tepki (kontakt dermatit)
  • Arpacık

Dikkatinizi çekebilir

Aç kalıp kilo almak yerine yiyerek kilo verebilirsiniz

Aç kalıp kilo almak yerine yiyerek kilo verebilirsiniz

Aç kalıp kilo almak yerine yiyerek kilo verebilirsiniz. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte en çok konuşulan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.