Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel / Fındık kabuğu, kanser tedavisinde kullanılacak

Fındık kabuğu, kanser tedavisinde kullanılacak

Kemoterapi ilacında kullanılan paklitaksel maddesi fındık kabuğunda bulunuyor.

Düzce Üniversitesi (DÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, fındık kabuklarının kanser tedavisinde kullanılması için proje geliştirdiklerini belirterek, “Fındık kabuğunda doğal olarak bulunan kemoterapi ilacındaki paklitaksel, doğada çok az miktarda, bu sebepten çok değerli” değerlendirmesinde bulundu.

Uğraş, yaptığı yazılı açıklamada, dünyada kullanılan beş kanser ilacından birinin aktif maddesi paklitakselin fındık kabuklarında bulunduğunu kaydederek, bunu ülke ekonomisine kazandırmak için çalıştıklarını bildirdi.

Uğraş, şunları ifade etti:

“Ülkemiz ekonomisine kazandırılması amacıyla bu projemizin altyapısını oluşturduk ve bu doğrultuda araştırmalarımızı yaptık. Projemizi ekonomiye kazandırmak istiyoruz. Fındık ülkemizin en önemli tarım ürünlerinden biri. Fındık kabuğunda doğal olarak bulunan kemoterapi ilacındaki paklitaksel, doğada çok az miktarda, bu sebepten çok değerli.

TÜBİTAK projeleri kapsamında deneylerimiz devam ediyor. Bu çalışmalarda ekip halinde hareket ediyoruz, sonuçlar hakkında kamuoyunu bildireceğiz.”

Dikkatinizi çekebilir

Öksürüğünüz için elma sirkesi kullanmanın 6 yolu

Özellikle salgın hastalık atlatanların internetten en sık aradıkları konu: ‘Öksürüğü doğal yoldan kesmenin yolları’ oluyor. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.