Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Alternatif TIP / Dirsek ağrısına ne iyi gelir?

Dirsek ağrısına ne iyi gelir?

Dirsek ağrısının en sık rastlanan nedeni dirsek bölgesinde bulunan tendonların ve kasların spor yaparken ya da ters bir hareket neticesinde zorlanmasıdır.
Bu tendon ve kasların zorlamasına yol açan nedenler arasında spor dışında fazla kullanmak, alışık olunmayan hareketlerin yapılması, darbeler sayılabilir. Eğer dirsek ağrınız dayanılmayacak gibiyse bir doktora görünmenizde, kırık çıkık olup olmadığını kontrol ettirmenizde yarar var.

Dirsek ağrısını tedavi etmek, en azından ağrısını hafifletebilmek için kullanabileceğiniz en etkili (ve klasik) yöntem ağrılı bölgeye buz uygulamaktır. Ağrıyan dirseğinize ince bir havlu sarın ve üzerine buz doldurduğunuz torbayı yerleştirin. Buz torbasını 10 dakikadan az ve 20 dakikadan fazla olmamak üzere dirseğinizin üzerinde tutun.

Dirsek ağrısı için en önemli ikinci unsur ise ağrının oluştuğu dirseğinizi en az 5 gün dinlendirmenizdir. Bu süre içinde ağrıyan dirseğinizi mümkün olduğunca az kullanın ve üzerine ağırlık vermemeye çalışın. Hasar gören tendonların ve kasların eski sağlığına kavuşabilmesi için dinlendiğiniz zaman önemli.

Dinlenme süresi için ağrının günlük yaşantınıza olan etkisini azaltmak için çok güçlü olmayan ağrı kesicilerden kullanabilirsiniz. Ağrı kesicilerin vücudunuzda yaratacağı olumsuz etkileri en aza indirmek için bol suyla almaya özen gösterin. Daha güçlü ağrı kesiciler için doktorunuza danışmalısınız.

Başta da söylediğimiz gibi eğer ağrınız dayanılmayacak boyutlardaysa veya bir haftadan uzun süredir dirsek ağrısı çekiyorsanız bir doktora gitmenizi tavsiye ederiz. Doktorlar nedenlere bağlı olarak kortizon iğnesi ve diğer yöntemleri kullanabilirler.

Dikkatinizi çekebilir

Boyun fıtığı hayatınızı kâbusa çevirmesin!

Boyun fıtığı hayatınızı kâbusa çevirmesin!

Birçok kol, omuz ve baş ağrısının altında boyundaki çeşitli patolojiler yatar. Bu nedenle boyundan kaynaklanan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.