Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel / Depresyona Karşı Besinler

Depresyona Karşı Besinler

Mutluluk hormonu olarak bilinen ‘serotonin’ yediğimiz besinleri yakından ilgilendirir. Beyin serotonin üretmek için triptofan kullanır. Eğer triptofan bakımından zayıf olan beslenme düzeniniz varsa bu sizi depresyona sürükler.

İşte depresyonu önleyen 7 besin:

1) ACI BİBER

Sivri yeşil biber, kırmızı pul biber gibi acı gelen besinler ağızda yanma hissi oluşturur ve mutluluk sağlayan endorfin maddesinin salgılanmasını sağlar.

2) ÇİKOLATA

Çikolata mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin bakımından yüksek bir besin. Bu yüzden mutluluk verir, ruh halinin iyileşmesini sağlar.

3) PAPATYA ÇAYI

Melatonin bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanında ruh halinin düzeltmesinde etkili olur. Karanlık ortamı seven melatonin papatyanın içinde bol miktarda bulunur. Papatya çayının içine bir çay kaşığı bal eklemek oreksin düzeyini azaltarak gevşemenize ve ruh halinizin iyileşmesine yardımcı olur.

4) DOMATES

Antioksidanlar vücudun stres döneminde ortaya çıkan serbest radikalleri etkiler ve durumunu iyileştirir. Sabah yorgun ve mutsuz uyanmanızı engellemeye yardımcıdır. Bu yüzden antioksidan bakımından zengin olan domatesin tüketilmesi gerekir.

5) BALIK

Omega 3 bakımından zengin besinlerin başında balık gelir. Yapılan birçok çalışmada Omega 3’ün ruh halini iyileştimede ve depresyonu azaltmada etkili olduğu görülmüştür.

6) SÜT, YOĞURT, PEYNİR, YUMURTA, ET, TAVUK

Proteinli besinler endorfin ve serotonin homonunu artırır, depresyon riskini azlatmaya yardımcı olur. Bu sebebple süt, yoğurt, et, tavuk, peynir gibi gıdaların besin listesine eklenmesi gerekir.

7) ESMER EKMEK

Esmer ekmek ve farklı türlerdeki birkilerden elde edilen tahıllı ürünler kan şekerini dengeler, serotonin seviyesini yükseltir böylece depresyondan korur.

8) SARI KANTARON

Sarı kantaronun, sinirleri teksin edici, sinirleri kuvvetlendirici,antidepresif (dep-resyonu önleyici), iltihapları önleyici, yaraları iyileştirici, krampları çözücü, ağrı kesici, damarları büzücü ve kanı temizleyici gibi etkileri vardır.

Dikkatinizi çekebilir

Lenf sistemi ve lenfödem

Lenf sistemi ve lenfödem

Lenf sistemi ve Lenf ödem Lenf ya da akkan, akyuvar içeren, kan plazmasına benzeyen renksiz ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.