Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Haberler / Demans hastalığı nedir?

Demans hastalığı nedir?

Demans hastalığı, geçtiğimiz günlerde Münir Özkul’un ölümünden sonra insanlar tarafından çok fazla merak ediliyor. Demans hastalığı nedir sorusu son günlerde insanlar tarafından sıkça sorulmaya başlandı. Bizde sizler için demans hastalığı nedir sorusunun cevaplarını araştırıp bir araya getirdik.

Demans nedir?
Demans beyni olumsuz yönde etkileyen hastalıklardan birisidir. Demans hastalığı genellikle alzheimer hastalığı ile karıştırılmaktadır. Ancak demans hastalığı Alzheimer hastalığı ile farklıdır. Demans kişinin motor hareketlerinin yavaş yavaş gerileme olması hatta ilerlediği zamanlarda kaybetmesi olarak sonuçlanır. Ancak Alzheimer demans hastalarının yarısından fazlasını oluşturmaktadır. Demans hastalığı Alzheimer hastalığının bir türü olarak kabul edilmektedir.  Peki

Demans hastalığı neden olur?
Demans hastalığı genellikle 50 ve 60 yaş üzeri kişilerde görülmektedir.  Dil yetilerinin gerilemesi, soyut düşünme, yargılama,  gibi zihinsel işlevlerde görülen edinilmiş becerilerinin aksaması ve zamanla kaybedilmesi durumudur.

İnsanların ömrü uzadıkça demans hastalığı riski artmış olur.  Demans hastalığı genellikle yaşlı insanlarda unutkanlığın sebebi olarak bilinse de çoğu zaman farklı belirtiler vererek kendini gösterebilir.

Demans hastalığı kimlerde görülür?
Demans hastalığının yaşlılığı doğal soncu olarak bilinmesi tamamen yanlış bir düşüncedir. Yaşlandığımızda veya çok uzun yaşadığımıza demans hastası olacağız diye düşünmememiz gerekir.

Ailede kronik psikolojik rahatsızlıklar, beyin damar hastalıkları,   ailede demans hastalığı görülmesi, kafa travmaları yaşamak gibi bir takım nedenler, ilerde demans hastalığının gelişmesine sebeb olabilecek en önemli etkenler arasında yer almaktadır.

Demans hastalığı belirtileri nelerdir?
Demans hastalığı sadece unutkanlık olarak değil çeşitli belirtiler vererek kendini gösterebilmektedir. Demans hastalığının belirtileri şu şekildedir;

1- Konuşurken zorlanma: konuşurken zorluk çekme sözcükleri seçerken zorlanma demans hastalığı belirtisi arasındadır.

2– Kayıtsız kalmak, moralsizlik insanlara aşırı güvensizlik demans hastalığı belirtileri arasında yer almaktadır.

3– Hikayeleri ve olayları takip etme zorluğu

4- Ruh halinde meydana gelen ani değişimler mutluyken birden bire ağlama ihtiyacı hissetme

5- Tekrarlayan davranışlar, aynı soruları tekrar sorma veya aynı şeyi tekrar anlatma

6- Bir şeyi neden yaptığını unutma sonrasında ise panik olma durumu

7- Günlük işleri yaparken zorluk çekme

8- Birden bire gelen yorgunluk hissi

Demans hastalığının tedavisi var mıdır?
Demans hastalığı erken fark edildiğinde tedavi edilebilir ve hastalığın ortaya çıkartacağı kötü etkiler ertelenebilir. Ancak tam anlamıyla tedavisi maalesef mümkün olmamaktadır. Vitamin ve kan değerlerinin sürekli olarak kontrol edilmesi eksik vitamin değerlerinin tamamlanması demans hastalığının seyrini yavaşlatarak yaşam kalitesini arttırmanızı sağlayacaktır.

Dikkatinizi çekebilir

Aç kalıp kilo almak yerine yiyerek kilo verebilirsiniz

Aç kalıp kilo almak yerine yiyerek kilo verebilirsiniz

Aç kalıp kilo almak yerine yiyerek kilo verebilirsiniz. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte en çok konuşulan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.