Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Sağlık Haberleri / D vitaminini bu besinlerden alın

D vitaminini bu besinlerden alın

Araştırmalar doğrultusunda eksikliği yüksek kan basıncı, koroner kalp hastalığı, diyabet, kanser ( göğüs, kolon, prostat ), multipl skleroz ve romatoid artirit de dahil olmak üzere birçok hastalık ile ilişkilendirilmiştir. Güneş kremi kullanmadan 10.00 -15.00 saatleri arasında yaklaşık 5-30 dk arası haftada iki kez yüz , el ve kolları güneşlendirmek ihtiyaçları karşılamak için yeterlidir. 30 faktörlü güneş kremleri D vitamini üretimini % 95-99 oranında engelleyebilmektedir. 5-30 dk süre sonunda cilt hasarını önlemek için güneş koruyucular kullanın veya bişiler giyilmesi gerekmektedir.

D vitamini ile zenginleştirilmiş süt ve/veya ürünlerini 3 bardak kadar almaya çalışın. Sıcak çikolata, çorba veya sos yaparken su yerine süt kullanın. Mümkünse D vitamininden zenginleştirilmiş yoğurt, peynir, portakal suyu vb. tercih edin. Besin etiketlerini kontrol edin ve kahvaltılık gevreklerde D vitamini ile zenginleştirilmiş olanları seçin. Sandviçlere, güveçlere veya salatalara ton balığı ekleyin. D vitamininden zengin bir yemek için haftada en az 1 kez ızgara veya fırında somon tüketin.

Çocuklar ve yetişkinlerde günlük alım 600 IU D vitamini olmalı. 70 yaş ve üstünde 800 IU . Bir bardak süt 100 IU D vitamini içerir. Bir çiftlik somonu 100-250 IU arası D vitamini içerirken , vahşi somon ( norveç somonu ) 500 IU, konserve sardalya 250 IU, konserve ton balığı 200 IU içerir . 1 yumurta 20 IU, 1 bardak soyalı içecek 100 IU , zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrek 40 IU D vitamini içerir.

Günlük tavsiye edilen D vitamini ve diğer önemli besin öğelerini alabilmek için beslenme planınızı gün içinde 5 besin grubundan da ( düşük yağlı süt ve ürünleri , yağsız etler , kurubaklagiller ve fındıkgiller, tam ve zenginleştirilmiş tahıllar ile meyve ve sebzeler) zengin seçenekler yapacak şekilde düzenlemeniz gerekir .

Dikkatinizi çekebilir

Kışın içilen çorbanın şaşırtıcı faydaları

Öğünlerde mutlaka çorbaya yer verilmesi gerektiğini, bu sayede kilo kontrolünün çok daha rahat bir şekilde ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.