Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Alternatif TIP / Ciddiye alınmayan pişik enfeksiyon sebebi olabilir

Ciddiye alınmayan pişik enfeksiyon sebebi olabilir

Pişik deyip geçmeyin! Bebek derisinin yetişkinlerden daha ince, bezli bölgenin ise kapalı ve nemli olması; ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. Bebeğinizin cildini temiz ve kuru tutun

Bebeklerde en sık 0-18 ay arasında gözlenen pişik, bezli bölgede cilt tahrişi olarak başlar. Özellikle altı aydan sonra tamamlayıcı beslenme dönemi başladığında pişik daha fazla ortaya çıkar. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet İncioğlu, ilerlemesi halinde ciddi enfeksiyonlara dönüşebilecek pişiği ve bu soruna karşı alınabilecek önlemleri anlattı:

Pişik oluşan cilt; kuru, kabuklu, kızarık veya kanayan görüntüde olabilir. Oluştuktan sonra iyileşme süresi 1-10 gün arasında değişebilir. Bu süre zarfında bebekte pişikli bölgenin acıması ve sızlamasından kaynaklı huzursuzluk ve alt temizliği esnasında rahatsızlık gözlemlenir.

Bazı bebekler pişiğe diğerlerine oranla daha eğilimlidirler. Bebek derisinin yetişkin derisinden daha ince olması, ayrıca bezli bölgenin kapalı ve nemli olması; cildin iltihaplanmaya ve bölgesel enfeksiyonlara açık olma riskini ortaya çıkartır.

ÇİNKO OKSİTLİ KREM SÜRÜN

Bebeğin altı kirlenir kirlenmez hemen değiştirilmeli. Bu bölgedeki cildin temizliğinde dışkı atıklarını tam olarak temizleyebilmek için losyon içeren bir ıslak mendil kullanılmalıdır.

Özellikle oluşmuş pişiklerin iyileşmesini sağlamak için o bölgeye cilt onarımını hızlandırıcı maddeler sürülmeli. Çinko oksit, cildin yeniden yapılandırılmasını sağlayan kanıtlanmış bir maddedir. Her alt değişiminde yüzde 40 oranında çinko oksit içeren güçlü bir pişik önleyici krem uygulanmalı.

Pişiği önlemenin en önemli yolu; bebeğin cildini mümkün olduğunca kuru ve temiz tutmaktır. Bebeğin bezini sık sık değiştirin ve süper emici bezler kullanın. Bebeğin altını temizlerken cildi tahriş etmeyecek, alkolsüz ve yumuşak ürünler kullanın.

Doğru ölçülerde bebek bezi kullanın ve bezi çok sıkı bağlamayın. Önlemlere rağmen devam eden veya ağırlaşan durumlarda doktorunuza başvurun.

Dikkatinizi çekebilir

Boyun fıtığı hayatınızı kâbusa çevirmesin!

Boyun fıtığı hayatınızı kâbusa çevirmesin!

Birçok kol, omuz ve baş ağrısının altında boyundaki çeşitli patolojiler yatar. Bu nedenle boyundan kaynaklanan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.