Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Genel / Burun Akıntısı Nasıl Durur

Burun Akıntısı Nasıl Durur

Burun akıntısı kış aylarında en sık meydana gelen rahatsızlıkların başında gelmektedir. Küçüklerde ise bu durumu önlemek ve burun akıntısı temizlemek çok daha zahmetli bir iştir. Eğer bir önlem alınmazsa burun…

Burun akıntısı kış aylarında en sık meydana gelen rahatsızlıkların başında gelmektedir. Küçüklerde ise bu durumu önlemek ve burun akıntısı temizlemek çok daha zahmetli bir iştir. Eğer bir önlem alınmazsa burun akıntısı tedavisi yapılmazsa devamında öksürük ve gribal enfeksiyonlar görülmektedir. Burun akıntısı için ilaç kullanımı her zaman kesin çözüm getirmektedir. Ancak öncesinde uygulanacak doğal tedaviler ve burun spreyleri de bulunmaktadır. Burnunuzu devamlı temiz tutmaya çalışmak ise burun etrafında tahrişe yol açmaktadır. Nemlendirici kremler ise bu noktada imdadınıza yetişmektedir. Sagliksiteniz.com sizin için en kesin burun akıntısı çözümlerini sunmakta.

Burunun nefes alma ve koku alma gibi görevlerin yanında vücudun soğutulması ve akıntı yoluyla vücuttaki mikropların uzaklaştırılması gibi görevleri de vardır.
Burun akıntısının neden olduğunu anlayabilmek için burnumuzun neden ıslak kalması gerektiğine kısaca bakmamız şarttır.

Burnumuzun içi neden ıslaktır?
Burnumuz dış ortamdan hava çeker bu hava solunum yoluyla akciğerlerimize ulaşır çekilen bu havayla birlikte dış ortamdaki koku molekülleri, toz, toprak, bitki polenleri ve havada asılı kalmış mikroplar da burun yoluna girer. Burunun hava haricindeki diğer katı maddeleri tutarak bunların akciğere girmesini engellemesi gerekmektedir. Iste bu aşamada burun kılları ve burunun ıslak yapısı devreye girer ve katı moleküller bu yapılar tarafından tutulur. Ayrıca kokunun alınabilmesi için koku moleküllerinin burun içinde çözünmesi gerekmektedir. Burun sıvısı bu çözme işini üstlenir ve kokunun alınmasında yardımcı rol alır. Iste bu ve buna benzer diğer nedenlerden dolayı burunun ıslak kalması önemlidir.

Pekiyi burun akıntısı neden olur?
Burun akıntısının sebepleri.
Burun genetik özelliklere bağlı olarak fazlaca salgı yapıyor olabilir.
Kisi hastadır burun sıvısı yoluyla vücuttan mikroplar atılıyordur.
Kişide ağır yada hafif yollu alerjik rahatsızlıklar vardır.
Yukarıda sayılan sebepler burun akıntısını meydana getiren belli başlı olaylardan bazilaridir. Ancak burun akıntısı sadece bu sebeplere bağlı da değildir.

Burun akıntısı neden çoğalır?
Burun yapması gereken işleri gerektiği gibi yerine getirmelidir. Eğer görevini yapamıyorsa çeşitli mekanizmalar devreye girer ve burun görevini yapabilir seviyeye getirilir. örneğin dış ortadaki alerjenler burun duvarına ulaşmamalıdır. Bindirildi burun akıntısı artar ve burun duvarına alerjenlerin ulaşması zorlaşır. ayrıca burun içerisinde biriken yabancı maddelerin de uzaklaştırılması gerekmektedir. Bu durumda burun akıntısı yine artar ve bu akıntıyla beraber yabancı maddeler dışarıya atılır.
Yukarıda ki yazılanlardan da anlaşılacağı üzere burun akıntısı sağlığımız acısından gereklidir.
Burun akıntısı türleri nelerdir?
genelde akıntı renksiz ve su gibi akışkan yada yeşilimsi renkte koyu kıvamlıdır. Aslında burun akıntısı sizde ne tür bir rahatsızlığın var olduğunu haber veren iyi bir uyarıcıdır. Çünkü hastalık etkeni burun akıntısının şeklini de etkilemektedir.
Örneğin nezle grip gibi virütik hastalıklarda burun akıntısı su kıvamında akışkan ve renksizdir. Ancak boğaz enfeksiyonlarının eşilik ettiği bakteriyel hastalıklarda burun akıntısı koyu yeşil ve kıvamlıdır.

Dikkatinizi çekebilir

Kabızlık diyeti

Kabızlık diyeti

Kabızlık diyeti Kabızlık (konstipasyon) altında birden fazla nedenin olduğu yaşam kalitesini bozan önemli bir sağlık ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.