Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Ev / Haberler / Bu hastalık çocukları tehdit ediyor

Bu hastalık çocukları tehdit ediyor

‘Erişkin Diyabeti’ olarak da bilinen ve genellikle ileri yaşlarda görülen ‘Tip 2 Diyabet’in görülme sıklığının 40-45 yaş aralığından 10 yaşa kadar düştüğünü söyledi. Genetik olarak yatkın kişilerde, genellikle obezite ve fiziksel hareketsizliğe bağlı olarak ileri yaşlarda gelişen ve insülin salgılama fonksiyonundaki bozulmayla ortaya çıkan Tip 2 Diyabet’in karbonhidrat, protein metabolizmasındaki bozukluklarla seyreden kronik, sistemik bir hastalık olduğunu belirtildi. Hastalığa yakalanma yaşının 10’a kadar düştüğüne dikkat çekildi.

TURDEP araştırmasına göre, görülme sıklığı 40-45 yaş olmasına rağmen, bu hastalığın daha düşük yaşlarda görülmeye başladığı gözlendi. ‘Tip 2 Diyabet’ genellikle 60-65 yaşlarında pik yapıyor fakat günümüzde fiziksel aktivitenin yetersizliği ve obezitenin artması, beslenme alışkanlıklarının değişmesi, fast food dediğimiz yüksek kalorili ve karbonhidratlı gıdaların tüketilmesi nedeniyle daha küçük yaşlarda görülmeye başladı. 10 yaşında, hatta 2 yaşlarında bile ‘Tip 2 Diyabet’ görülebiliyor.

“ANNE OBEZ İSE RİSK DAHA FAZLA”
Annede obezite varsa, gebelikte oluşmuş bir diyabet varsa, eğer çocuk anne sütü almamışsa risk biraz daha artmakta. İyi bir diyetisyenden diyetlerinin ayarlanabilmesi için yardım alınmasında fayda var. 12-13 yaş döneminde mutlaka üç ya da altı ayda bir, HbA1c denilen ve son 2-3 ay içindeki ortalama kan şekeri düzeyini gösteren tahlilin yapılması lazım.

Bu tip şikayetler olduğu zaman çocukta kilo fazlası da varsa mutlaka rutin diyabet tahlilleri, açlık kan şekeri, tokluk kan şekeri tahlillerinin yapılması gerekir

Dikkatinizi çekebilir

Tüm bildiklerinizi unutun! Her şeyden ye az ye!

Her üç kişiden birinin kilolu olduğu günümüzde obezitenin artık büyük bir problem olduğunu gönül rahatlığı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.